Головна main Знятий з військового обліку за наказом МОУ 342: хто з “білобілетників” підлягає мобілізації

Знятий з військового обліку за наказом МОУ 342: хто з “білобілетників” підлягає мобілізації

317

В Україні триває п’ятий місяць героїчного протистояння російській агресії, а разом із цим – і загальна мобілізація. Це означає, що до лав ЗСУ у декілька хвиль призивають військовозобов’язаних – спершу так званий оперативний резерв, а потім, за необхідності, усіх, хто не має вікових чи медичних обмежень. Та чи може підлягати мобілізації громадянин, який був знятий з військового обліку за наказом МОУ 342?

Здається, усе зрозуміло: “знятий з військового обліку” = “непридатний до військової служби” = “білий квиток” = “не може бути мобілізований і може виїздити за кордон”. Але насправді це рівняння – некоректне. Чому виникла ця правова колізія та як у ній розібратися пересічному українцю, – пояснив адвокат Олександр Пересоляк.

Текст наказу Міністра оборони України від 09.06.2006 року №342 (наказ МОУ 342) “Про затвердження змін у Настанові з військового обліку прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин, солдатів та матросів запасу Збройних Сил України та інших військових формувань” нині не можливо знайти в інтернеті – з тієї причини, що він відсутній у відкритому доступі.

Про що ж ідеться в цьому документі?

“9 червня 2006 року Наказом Міністра оборони України №342 були внесені зміни до настанови з військового обліку в Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністерства оборони України №35 від 22.01.2002 року, щодо зняття з військового обліку громадян, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби в мирний час та обмежено придатними у воєнний час”, – розповідає адвокат.

Однак 15 січня 2015 року Наказом Міноборони №24 “Про внесення змін до Настанови з військового обліку прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин, солдатів і матросів запасу в Збройних Силах України та інших військових формувань” до тієї ж настанови від 2002 року були внесені нові зміни – щодо відміни положення про зняття з військового обліку громадян, які визнані ВЛК непридатними до військової служби в мирний час та обмежено придатними у воєнний час.

Тим самим фактично Наказ МОУ 342 втратив чинність, а внесені на його підставі записи до військових квитків – актуальність. Наразі рішення про зняття військовозобов’язаних з обліку відбувається на підставі Наказу МОУ 402 від 14 серпня 2008 року.

Тобто тепер для отримання у військовому квитку запису “непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку”, необхідно, щоб при проходженні медичної комісії ВЛК встановила статтю з Розкладу хвороб, наведеному в Наказі №402 від 14.08.2008 року, з індексом “а”.


“Мобілізувати можуть усіх військовозобов’язаних, але пріоритет надається людям з бойовим досвідом. Важливо зазначити, що якщо ви непридатні до військової служби в мирний час, але обмежено придатні у воєнний час, вас все одно можуть мобілізувати”, – зауважує начальник ТЦК та СП Чернігівського ОТЦК та СП, полковник Олег Гончарук.

Що це означає на практиці?

Українським законодавством передбачено три категорії непридатності до військової служби:

  • обмежено придатний до військової служби;
  • непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у військовий час;
  • непридатний до військової служби, виключений з військового обліку.

“За період 2006 року по 2015 рік на підставі наказу МОУ 342 велику кількість людей було знято з військового обліку. Відповідні записи були зроблені у військових квитках. Однак реально ці люди є військово зобов’язані, просто обмежено придатні. Тобто, виходить, що людина має на руках військовий квиток, де написано чорним по білому: “знятий з військового обліку”. Але фактично ця категорія чоловіків є військовозобов’язаними”, – зазначає Пересоляк.


Він зауважив, що отримати безкоштовно детальну письмову консультацію з цього приводу з посиланням на законодавство, в тому числі на нормативні акти у військовій сфері, яких немає у відкритому доступі, можна за допомогою чат-боту “Сам собі адвокат” (продукт №12013).

Отже, “знятий з військового обліку згідно з наказом МОУ 342”: така позначка у військовому квитку не означає автоматично, що людина не підлягає призову і може вільно перетинати кордон України у воєнний час. Адже за станом здоров’я громадянин може бути непридатним до військової служби у мирний час, але підпадати під мобілізацію в період війни.

Нагадаємо, повний актуальний перелік захворювань, які дають призовнику право на відстрочку від мобілізації або на отримання довідки про непридатність, міститься у Наказі №402 від 14.08.2008 року. “Стопкор” проаналізував цей список і зауважив, що кількість медичних діагнозів, які роблять чоловіка непридатний до військової служби у мирний час – суттєво ширший, аніж у воєнний.

Ми також повідомляли, що в Україні активізувалися шахраї, які пропонують оформити пакет документів для виїзду за кордон “під ключ”, у тому числі підроблену довідку про непридатність до військової служби та зняття з військового обліку, за неофіційну винагороду. Журналісти дослідили, якими схемами користуються ділки, і застерегли українців від потрапляння до тенет аферистів.

Завантажити більше пов'язаних статей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *