Головна main Закон про деолігархізацію: бізнесмени добровільно позбавляються свого бізнесу та впливу на політику

Закон про деолігархізацію: бізнесмени добровільно позбавляються свого бізнесу та впливу на політику

156

Імплементація Закону про олігархів з наступним врахуванням висновків Венеційської комісії є однією з умов Єврокомісії для початку переговорів щодо членства України в Європейському Союзі.

«Це буде певною мірою табуювання у суспільній свідомості, що для нормального бізнесмена, який хоче вести бізнес нормальним чином, або який зазнав істотних збитків внаслідок російської агресії і хоче скористатися цивілізованими інструментами для отримання компенсацій, як то похід в ЄСПЛ чи в Арбітраж, – йому потрібно буде довести, що його бізнес чесний, який заслуговує на чесну компенсацію, і що він отримав цей бізнес чесним і порядним шляхом, тому компенсація має бути повною, а не частковою або взагалі отримати відмову в компенсації. Репутація – це все. Власне, тому ми й спостерігаємо максимальний відхід від режиму олігархів, добровільний, як ми того і сподівались», – пояснив Денис Малюська.

Варто зазначити, що війна зменшує вплив олігархів автоматично: їхні активи знищуються внаслідок бойових дій, медійний вплив обмежений телемарафоном. Але повноцінно вплив олігархів, на думку Міністра юстиції, не відновиться і після війни.

Як вважає Денис Малюська, в наших реаліях фактично є два мотивуючі фактори для олігархів прагнути мати політичний вплив: заробіток на бюджеті та можливість захистити своє майно від посягань системи. Але цих стимулів можна позбавити через відрізання від державних потоків, а також через створення повноцінного механізму захисту майна та права власності, зокрема, в судах, що потребує проведення судової реформи.

«Ця реформа перебуває вже на тому етапі, де найскладніший етап, а саме – процеси формування комісії з добору членів Вищої ради правосуддя – вже пройдені. Розуміння є на тому, що членами таких комісій є незалежні, дійсно достойні люди, які жодним чином не пов’язані з владою і зацікавлені лише у створенні незалежних судових інституцій, які будуть гарантувати їх належне функціонування. Щодо іншого фактору – захисту права власності, – в частині, що стосується реєстраційних дій, я готовий гарантувати безпеку. З іншого боку, олігархи теж розуміють прекрасно, що їхня участь у політичному житті часто не стільки генерує безпеку, скільки небезпеку і додаткові ризики для бізнесу. Тому, в контексті України, я не думаю, що захист права власності це настільки зараз вагомий аргумент для олігарха, щоб він залишався в політичному житті. Мені здається, що спати спокійніше він буде без такої участі і просто користуючись інструментами – гарними юристами в першу чергу, міжнародними судами і правильною структуризацією права власності з тим, щоб можна було опиратись не лише на вітчизняні суди, а й міжнародні Арбітражі та Європейський суд з прав людини», – зазначив очільник Мін’юсту.

Після ж обмеження впливу олігархів, за словами Міністра, – не менш важливий етап антиолігархічної роботи: розумно і справедливо розпорядитися наявним ресурсом, щоб штучно не створити якісь еліти.

Завантажити більше пов'язаних статей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *