Головна main Заблокували Viber і завезли рублі: як окупанти відрізають Херсон від українського банкінгу

Заблокували Viber і завезли рублі: як окупанти відрізають Херсон від українського банкінгу

38

На окупованій території Херсонщини призначена росіянами колабораційна адміністрація заблокувала можливість використання Viber та Youtube – з області намагаються остаточно вичавити українську банківську систему і нав’язати херсонцям рублі.

Про перекриття у Херсоні доступу до популярного месенджеру та відеоплатформи ввечері в понеділок, 4 липня повідомило місцеве видання Kavun.City.

“На Херсонщині росіяни відключили можливість користуватись Viber та YouTube. Так, усі, хто не користуються VPN, тепер не мають доступу до цих ресурсів. І це на тлі того, що саме Viber є способом зв’язку з українськими банками у Херсоні”, – зазначають редактори.

Чого саме росіяни домагаються шляхом блокування вказаних ресурсів, розповів експерт у сфері банкінгу, креативних технологій і масмедіа, колишній консультант ПРООН в Україні, співробітник ініціативи Active Citizens Юрій Антощук.

“У Херсоні починається відбуватися те, про що я писав місяць тому – йде блокування Viber. Viber зараз – це не тільки комунікація між колегами, з рідними, особливо це стосується людей більш старшого віку. Сьогодні Viber – це один із методів входу у банк та отримання сповіщень. Я вже писав, що за відсутності українського мобільного зв’язку, отримати смс-підтвердження на вхід у банк24 неможливо, а тому українські банки змогли налаштувати вхід з підтвердженням через Viber. Це трохи врятувало ситуацію, хоча і додало більше мороки. Але йде війна, а тому і така заморочка все ж рятує людей в окупації”, – пояснює фахівець.

На його думку, блокування можливості користуватися саме цим месенджером є спробою остаточно відрізати жителів Херсонщини, передусім – представників старшого покоління, від української банківської системи.

Він також підвтердив, що у Херсоні зрадники вже відкрили відділення російського банку, і туди днями завезли партію російських “фантиків”, через що тимчасово перекривали місто, почали оформлювати і видавати там картки.


Однак, за словами експерта, у херсонців усе ще залишається можливість чинити опір насильницькому переходу на рублі.

“Я думаю, що окупанти не очікували того рівня цифровізації, що є у нас в Україні. Коли банки перестали видавати кошти, всі купляли продукти та товари на ринках переводами з карти на карту через мобільні застосунки. Коли окупанти почали цензурувати Інтернет, блокуючи доступ до українських новин, банківських сайтів – всі почали використовувати VPN програми. Причому, встановлюючи одразу декілька, як на смартфон, так і на комп’ютери. Українці мають одразу встановлені декілька месенджерів – Viber, Telegram, WhatsApp, Signal. Тому якщо блокують один, у херсонців залишається альтернатива”, – коментує Антощук.

Він також зауважив, що наразі в області відсутній український мобільний зв’язок. Тому у випадку, коли злюдина не має інших месенджерів, фахівець радить встановлювати Wickr Me, який не вимагає телефону, щоб бути на зв’язку.

Крім того, експерт спрогнозував можливі подальші кроки окупаційної влади.

“Що стосується банківської сфери. Якщо зараз по Херсону ще достатньо магазинів, які дають змогу оплатити товар карткою через термінал, то окупанти можуть піти далі у своїх стрімких бажаннях придушити українську банківську систему на тимчасово окупованих територіях. Вони можуть або вилучити всі термінали (це простіше), щоб люди не могли розраховуватися картками. Або вони можуть поставити свої термінали, але тоді по наших картках не буде змоги оплатити через ці термінали. Росію покинули Visa і Mastercard, а це означає, що нашою карткою через їхні термінали навряд чи вийде оплатити щось. І тоді вони створять умови знову йти за їхніми картками”, – вважає він.

За такого розвитку подій Антощук пропонує часткове рішення для херсонських підприємців – встановити застосунок на смартфон, програмний POS-термінал. Таким чином мешканці, які мають NFC, зможуть розраховуватися у магазинах. Інший варіант – зробити QR-оплати.

“Так, це не для всіх зрозуміло буде, але таким чином можна дати можливість людям розраховуватися картками. Адже готівки української гривні стає дедалі менше, плюс окупанти її знецінюють. Був курс 1 до 2, тепер 1:1.5, а скоро буде 1:1. Тобто за місяць вони знецінили гривню мінімум удвічі”, – додає експерт.

Нагадаємо, херсонський колаборант Володимир Сальдо своїм наказом “змінив” курс рубля в окупованому регіоні – він значно нижчий за офіційний.

Завантажити більше пов'язаних статей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *