Головна main З мінометів і танків: священник ПЦУ розповів про розстріл херсонської ТрО при захопленні міста

З мінометів і танків: священник ПЦУ розповів про розстріл херсонської ТрО при захопленні міста

57

Загибель херсонської тероборони – одна з найтрагічніших сторінок російсько-української війни на півдні. Близько 60 місцевих чоловіків, озброєних кількома гвинтівками та саморобними “коктейлями Молотова”, були розстріляні в “бузковому” парку з важкої артилерії російськими окупантами, що входили в місто у перші дні березня 2022 року.

Цей епізод, поруч із історією оборони Антонівського мосту, якою днями поділився Герой України, танкіст Євген Пальченко, спростовує поширюваний росіянами наратив про те, що “Херсон здали без бою”.

Подробиці жорсткої розправи над херсонською ТрО розповів в інтерв’ю кореспондентам “Укрінформу” священик ПЦУ Сергій Чудинович, звільнений з російського полону.


Саме панотець, який з 2014 року працював як капелан на волонтерських засадах, на власний страх і ризик займався похованням загиблих захисників Херсону – через те, що окупанти обмежили можливості пересування містом і довго не дозволяли забрати тіла з поля бою, бійців довелося хоронити просто на церковному подвір’ї.

Близько шести десятків учасників місцевої територіальної оборони були жорстоко розстріляні з важкої артилерії росіян у парку Нафтовиків в мікрорайоні Шуменський (місцеві також називають його “бузковим парком”), поблизу одного з в’їздів у Херсон, 2 березня 2022 року.

“Ми ховали херсонську тероборону. Нагадаю, що 64 чоловіки, які загинули, просто йшли в останній бій, щоб захистити рідне місто. Ішли з “коктейлями Молотова”, які несли в пакетиках з АТБ. Ці пасіонарії – така ось сакральна жертва, яку Бог допустив з огляду на обставини, в яких опинилося місто”, – згадує отець Сергій.

Священик називає вчинок тероборонівців жертовним, спонтанним та неорганізованим.

“Якби я був серед тих людей, то не пішов би через бузковий парк, бо ж там немає прикриття, вони були як на долоні. Рівень жорстокості, з яким росіяни покришили цих хлопців, вражатиме всі наступні покоління. Я знайшов кілька знімків, закинув у файлову хмару. Тіла деяких із них… Навіть ідентифікувати нема чого — ані нашивок, нічого, це просто криваве місиво. Я це зняв, бо настане час, і це знадобиться, щоб показати. Їх просто розшматували на частини. Те відео, яке побачив світ, моє, я це зробив, я засвідчую, я автор, я це бачив”, – розповідає Чудинович.

Він зауважив, що ця кривава ситуація стала поштовхом до масштабного цивільного бунту. В перші дні російської окупації містяни масово виходили на вулиці і площі Херсона й вимагали від загарбників забратися геть. Багатотисячні мітинги в Херсоні побачив увесь світ.


І вже після того, як 2 березня розстріляли тероборону, 3-4 березня росіяни поступово почали заходити з околиць до міста. Зайшли на площу Перемоги, пограбували “Екомаркет” і “Фору”. За день-другий вони захопили автовокзал, державну адміністрацію, приміщення СБУ та Головне управління поліції. І потім поступово почали розповзатися містом, потихеньку забираючи різні об’єкти. Блокпости почали з’являтися після цього. Це не було одномоментно, знаєте, щоб ось вони зайшли, як казав Ленін, взяли “тєлеграф, почту” й інше. Ні, вони поступово це робили. Думаю, в них був план, були спільники“, – зазначає отець Сергій.


Нагадаємо, рф готувалась до захоплення Херсонської області задовго до початку повномасштабного вторгнення – ще з початку 2000-х. Як з’ясував “Стопкор”, більшість херсонських колаборантів, які увійшли до окупаційної адміністрації міста, з 2006 року систематично балотувались у мери міста.

Завантажити більше пов'язаних статей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *