Головна main ВП ВС окреслила межі відповідальності МТСБУ в разі ліквідації страховика або визнання його банкрутом

ВП ВС окреслила межі відповідальності МТСБУ в разі ліквідації страховика або визнання його банкрутом

112

Основний тягар відшкодування шкоди, спричиненої за наслідками ДТП, повинен нести страховик.

Велика Палата Верховного Суду сформулювала висновок про відповідальність винної в ДТП особи у контексті відшкодування спричиненої шкоди за рахунок Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ) у випадках, якщо страхова компанія позбавлена ліцензії, виключена з МТСБУ, перебуває в стані припинення, банкрутства, фактично не здійснює діяльності. Це одне з питань, з якими Касаційний цивільний суд у складі ВС звернувся до ВП ВС у справі № 201/16373/16-ц, зазначає пресслужба ВС.

Так, у цій справі ТОВ звернулося з позовом до особи про стягнення матеріальної шкоди, завданої внаслідок ДТП. Особа була визнана винною в порушенні Правил дорожнього руху, а її цивільна відповідальність була застрахована у страховій компанії. Суди попередніх інстанцій встановили, що ця страхова компанія виключена із членів МТСБУ, а з відкритих джерел вбачається, що після відкриття провадження у цій справі за рішенням суду страховик був визнаний банкрутом.

Проаналізувавши законодавство, Велика Палата ВС констатувала, що наслідком анулювання ліцензії страхової компанії є неможливість укладення такою компанією нових договорів страхування, а також внесення змін до чинних. Зобов’язання такої компанії за укладеними раніше договорами не припиняються, тобто виплати страхового відшкодування повинні проводитися в повному обсязі, зокрема, за рахунок страхових резервів.

Як зазначається, в разі укладення страховою компанією договору зі страхувальником після виключення із членства в МТСБУ відповідальність за спричинену шкоду в ДТП за цим страховим договором має нести винна особа. Особа, яка укладає договір зі страховою компанією, повинна діяти обачливо та з’ясувати, чи має така страхова компанія членство в МТСБУ. Така інформація доступна на сайті МТСБУ.

ВП ВС зазначила, що в разі ліквідації страховика або визнання його банкрутом страховик зобов’язаний передати до МТСБУ всі матеріали щодо укладених ним договорів обов’язкового страхування цивільноправової відповідальності. Також такий страховик зобов’язаний перерахувати до відповідних централізованих страхових резервних фондів кошти в обсягах сум незароблених страхових премій.

Велика Палата ВС дійшла висновку, що МТСБУ відшкодовує шкоду за страховика – учасника МТСБУ, що визнаний банкрутом та/або ліквідований (виключений з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань). У разі початку процедури банкрутства страховика потерпіла особа може звернутися з вимогою про відшкодування шкоди за процедурою, передбаченою Кодексом України з питань банкрутства, та захистити своє право на відшкодування шкоди в такий спосіб.

Водночас Закон України «Про обов’язкове страхування цивільноправової відповідальності власників наземних транспортних засобів» не передбачає обов’язку МТСБУ на відшкодування шкоди замість виключеного члена у разі виключення його зі складу членів МТСБУ з інших підстав. У таких випадках страховик повинен нести матеріальну відповідальність самостійно на загальних підставах.

Висловлюючись щодо суті спору у справі № 201/16373/16-ц, ВП ВС наголосила, що основний тягар відшкодування шкоди, спричиненої за наслідками ДТП, повинен нести страховик. Саме він є належним відповідачем у справах за позовами про відшкодування шкоди в межах страхової суми, а в окремих випадках (у разі укладення страховиком договору зі страхувальником після виключення із членів МТСБУ) – винна особа.

З постановою Великої Палати ВС від 22 лютого 2022 року у справі № 201/16373/16-ц (провадження № 14-27цс21) можна ознайомитися тут.

Завантажити більше пов'язаних статей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *