
12 серпня стало відомо, що Казахстан вирішив виключити рф з транспортування нафти на зовнішні ринки.
Інформацію оприлюднило агентство Reuters.
Три неназваних джерела, з якими спілкувались журналісти агентства, стверджують, що казахстанська нафта буде експортуватись новим шляхом – через нафтопровід Азербайджану, один з найбільших у регіоні.
Нафтопровід “Баку-Супса” (WREP – Western Route Export Pipeline) – з Азербайджану в Грузію – відкритий у 1999 році з метою створити альтернативний шлях для каспійської нафти – не через Новоросійськ. Нафтопровід здатен пропускати 7 млн тонн нафти на рік або 145 тис. барелів на добу.
Зазначається, що Казахстан в цілому експортує 1,4 млн барелів на добу, що становить 1% від світового експорту. Тобто країна зможе транспортувати через нафтопровід “Баку-Супса” 1/9 своєї нафти.
Раніше більшість казахстанської нафти транспортувалось через так званий КТК – “Каспійський Трубопровідний Консорціум” – який проходить через Новоросійськ на узбережжі Чорного моря.
Проблеми Казахстану з КПК почались у червні 2022 року після того, як Токаєв, Президент Казахстану, не підтримав путіна на економічному форумі у Санкт-Петербурзі. Вже 19 червня термінал у Новоросійську припинив качати казахстанську нафту ніби то через міни, помічені в морській акваторії.
Втім, ще з 2001 року Казахстану шукав альтернативні варіанти для виходу на світові ринки без рф як посередника. Зокрема, нафту везли баржами до Баку через порти Казахстану на березі Каспійського моря.
Нагадуємо, 3 серпня у ЄС у повну силу запрацювало ембарго на російське вугілля: спільнота повністю відмовляється від вугілля, яке видобуте в рф.
Більше актуальних новин про війну в Україні читайте у нашому Telegram-каналі.