Головна main Тарифне регулювання в Україні: що українці побачать у своїх платіжках

Тарифне регулювання в Україні: що українці побачать у своїх платіжках

567
Тарифне регулювання в Україні: що українці побачать у своїх платіжках

Тарифи підвищують, субсидії зменшують – як в Україні відбувається тарифне регулювання…

Час виборів минув, міську владу та мерів вже обрали, тепер час відкинути всі зайві обіцянки та зайнятись тарифами. То що ж з ними відбувається? Що українці побачать у своїх платіжках і чи зможуть сплатити за надання таких комунальних послуг?

➡️З першого листопада поточного року «Нафтогаз» підвищив ціну на газ для населення на ?34.7%. Вартість газу тепер становить 6.33 грн з ПДВ за один кубометр. І це без урахування доставки.

➡️Вартість газу зросла не тільки для населення а й для виробників теплової енергії. Для них ціну підвищили на ?24.4% і тепер вона складає близько 5374 грн за 1 тис.куб.м. Без ПДВ та без вартості транспортування.
Для споживачів це обернеться підвищенням ціни на опалення та гарячу воду‼️
До речі, підвищення цін на газ не обґрунтовано – в Україні у газових сховищах зберігається рекордна кількість запасів газу (близько 28 мільярдів куб.м), а ще видобувається на власних родовищах близько 14 мільярдів.

➡️З грудня поточного року тариф на передачу електроенергії підвищується на 30% і буде складати 312.76 грн/МВт-г. До цього він був 240.23 грн/МВт-г. Для підприємств середній тариф підвищили майже на 53% з 1140.22 грн за МВт-г до 1743.24 грн/МВт-г.

Це буде мати негативний ефект у вигляді зростання ціни на всі товари та послуги, в вартість яких закладена електроенергія. Це подорожчання ляже на наші з вами плечі, та ще й знизить конкурентоспроможність наших товарів на світовому ринку‼️

В то й же час, коли ми спостерігаємо стабільне підвищення ціни на електроенергію, яка в середньому становить 1500 грн/МВт-г на «ринку доба наперед» (РДН) державний Енергоатом примудряється продавати електроенергію з 40% дисконтом від спотової ціни на РДН.

Зростання ціни на електроенергію обумовлено зменшенням долі атомної енергетики в загальній структурі виробництва енергії та збільшенням долі теплової енергії в умовах сезонного зростання електроспоживання.

Це відбулось через значний простій атомних енергоблоків №4 та №5 на Запорізькій АЕС.

Крім того, на ринку електроенергії починають з’являтись дефіцити електроенергії. Це означає, що обсяг заявок на купівлю перевищує обсяг заявок на продаж.

Виникає питання, звідки, маючи величезні запаси вугілля та газу (у 2 рази більше ніж у минулому році), може з’явитись дефіцит електроенергії? Коли генеруючі потужності, а разом з ними і паливо та енергоресурси монополізовані, у окремих власників з’являється надмірна ринкова влада, на тлі якої і утворюється надлишок палива та нестача електроенергії. І це якраз і супроводжується спекулятивним підвищенням ціни.

А що робити людям?
На субсидії в Україні було виділено:
У 2019 році – 55 млрд грн;
У 2020 – 47.62 млрд грн;
У 2021 – лише 36.6 мільярдів.

В той час заборгованість по сплаті ЖКГ тільки зростає‼️

У вересні 2019 року вона складала 46.5 мільярдів грн, а у вересні поточного року вже 54.4 мільярди.

Платоспроможність наших громадян зменшується разом з субсидіями, а заборгованість тільки зростатиме на фоні локдаунів та «карантинів вихідного дня», адже дохід у людей тільки падатиме.

Завантажити більше пов'язаних статей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *