
У квітні Польща не отримає жодного танкера з нафтою з Росії. А замість цього закупила рекордні 560 тис. тон сировини в Саудівській Аравії. За даними навігаційного порталу Marinetraffic, зараз немає жодного танкера, який би спрямовувався з російською нафтою в Польщу або повертався назад. У той же час в Гданськ іде щонайменше трьох танкерів з саудівської нафтою.
За даними Reuters, в Польщі отримають нафту сорту Arab Light і на травень, повідомили трейдери, обсяги поставок збережуться. Тому Росії залишаться поставки по нафтопроводу «Дружба», які, втім, становлять близько 80% всього експорту російської нафти в Польщу.
У Варшаві та раніше заявляли про бажання знизити частку російської нафти. У січні президент PKN Orlen Даніель Обайтек повідомив, що найбільший закупник нафти в країні збільшить імпорт нафти з Саудівської Аравії з 300 тис. Тонн до 400 тис. Тонн на місяць.
«У міру падіння попиту конкуренція стає все жорсткішою. Саудівців не турбує питання доставки нафти на довші відстані. Може бути, і Росії варто подумати про спеціальні пропозиції », – розповіли Reuters на одному з європейських переробних заводів.
Трейдери відзначають, що Росія як і раніше знаходиться в більш виграшному положенні, тому що більшу частину нафти поставляє трубопроводами, що дешевше, ніж танкерами, і не вимагає пошуку вільних судів.
В Reuters зазначають, що в квітні Саудівська Аравія викине на європейський ринок 29 млн барелів нафти, трохи менше, ніж в рекордний 2016 рік. З урахуванням падіння попиту частка королівства в ЄС опиниться ще більше.
Тиждень тому держкомпанія Saudi Aramco опублікувала ціни на нафту на квітень і травень. І вказала, що для Північно-Західної Європи саудівське сировину марки Light буде продаватися зі знижкою в $ 10,25 за барель від котирувань Ice Brent. Сьогодні вони з поставками в червні становили $ 20,4 за барель. І якщо взяти цю ціну за базову, то Польща могла купити саудівську нафту трохи дорожче $ 10 за барель без урахування витрат на транспортування, які не перевищують $ 1-2. Таким чином, Саудівська Аравія може продавати нафту дешевше навіть того рівня, до якого вчора впало сировину російської марки Urals – $ 11,59 за барель.