Головна main Опалювальний сезон-2023 в Україні: чого чекати та як підготуватися

Опалювальний сезон-2023 в Україні: чого чекати та як підготуватися

124

Україна готується до найважчого опалювального сезону за останні 30 років. Чи вистачать на зиму запасів твердого і блакитного палива? Та чого чекати мешканцям різних областей?

Прийдешній опалювальний сезон стане для України одним з найважчих за історію незалежності. На тлі руйнування об’єктів критичної інфраструктури внаслідок війни, подорожчання блакитного палива, недофінансування сфери ЖКГ та високого рівня зносу мереж теплоенергетики на українців можуть чекати перебої з теплопостачанням.

Станом на 4 серпня Україна підготувалась до холодного сезону на 60% – таку цифру офіційно озвучив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Однак це “середня температура по лікарні”: деякі області отримали завдання пришвидшити темпи підготовки. А в окремих регіонах уже напевне відомо: тепла зимою не буде, і мешканцям слід евакуюватись.

Це стосується, зокрема, прифронтових районів Донецької області, де тривають запеклі бої і перебито мережі постачання води, тепла та електроенергії, а також газопроводи. Для жителів цих територій передбачено обов’язкову евакуацію. Під великим питанням також і готовність до опалювального сезону областей, які частково чи майже повністю окуповані – Херсонської, Запорізької, Луганської, Харківської та Миколаївської.

“Цей опалювальний сезон буде непередбачуваним. Технічно, двох місяців, які залишились до початку сезону, цілком достатньо, аби підготувати котельні й теплове господарство. Питання в іншому. Навіть, якби сьогодні ми були на 100% готові технічно, коли йде війна, є багато чинників, які становлять загрозу і можуть спричинити надзвичайні ситуації”, – зазначає експерт з питань ЖКГ Валерій Гнатюк.

Коли стартує опалювальний сезон 2022/2023?

Як повідомив 30 липня міністр розвитку громад і територій України Олексій Чернишов під час робочого візиту до Вінниці, опалювальний сезон в Україні розпочнеться після 15 жовтня – з урахуванням погодних умов.

При цьому нормативні показники температури в оселях цього року не переглядатимуть: мінімальний рівень температури, який повинен бути забезпечений, встановлений на рівні 18 градусів за Цельсієм.

Наразі ключові фактори, які впливатимуть на подальшу підготовку до холодного сезону, включають темпи проведення ремонтної кампанії та обсяги накопичення енергоресурсів. Яка ситуація з ключовими видами палива на сьогодні?

Газ

Після повномасштабного вторгнення рф споживання газу в Україні скоротилося майже на 40%. Станом на початок серпня в українських сховищах накопичено близько 12 млрд кубометрів блакитного палива. Щоправда, частина з них належить іноземним трейдерам.

За словами експерта інституту економічних стратегій Юрія Корольчука, обсягів які Уряд планує закачати у сховища до початку опалювального сезону – близько 15 млрд кубометрів – має вистачити на українську зиму, але за однієї важливої умови: якщо російський “Газпром” не знизить транзит газу до Європи вітчизняною газо-транспортною системою. У разі припинення транзиту обсяги українських резервів мають бути скориговані.

Додаткові запаси газу можуть знадобитися, як альтернативний вид палива, і для виробництва електроенергії, оскільки через бої та обстріли можуть виникнути перебої з постачанням на теплогенеруючі підприємства вугілля.

На думку Валерія Гнатюка, газу власного видобутку достатньо для забезпечення теплоенергетики для населення. Але, навіть у випадку 100% заповнення підземних сховищ, залишається проблемне питання: чи будуть спроможні вітчизняні газові магістралі цей газу перекачувати й доставляти в оселі у випадку пошкодження газогонів унаслідок обстрілів?

Вугілля

За планом Камбіну, до 15 жовтня на складах ТЕС і ТЕЦ мають бути забезпечені запаси вугілля у сумі близько 2,5 млн тонн. На сьогодні наявний обсяг запасів на складах сягає 1,8 млн тонн вугілля.

Зазначають, що процес накопичення твердого палива рухається у відповідності до графіку.Однак є фактори, які можуть йому завадити: ворожі обстріли, пошкодження логістики і тимчасова втрата контролю за територією, де знаходиться частина вугільних шахт.

Електроенергія

Як повідомив міністр енергетики Герман Галущенко в ефірі національного телемарафону 4 серпня, вітчизняна енергосистема виробляє достатню кількість електроенергії – наразі навіть є профіцит.

“За нашими розрахунками, електроенергії абсолютно вистачить для забезпечення споживачів протягом опалювального сезону навіть при збільшенні споживання”, – запевнив він.

Дрова

В окремих громадах питання тепла зимою вже зараз планують “дідівським” методом: за допомогою дров. Так, розуміючи, що без підтримки і нестандартних рішень, деякі мешканці прифронтової Донеччини, що не мають змоги евакуюватися, просто не переживуть наступну зиму, у Мирноградській громаді ухвалено програму соціальної допомоги. Відповідно до неї, малозабезпеченим громадянам надається матеріальна допомога у вигляді забезпечення дровами – по 2 кубометри на особу.

А що по тарифам?

За словами Олексія Чернишова, Верховна Рада ухвалила три закони, які забезпечують відшкодування різниці в тарифах. Йдеться, зокрема, про законопроєкт №7427, що передбачає встановлення мораторію на підвищення тарифів на тепло для населення. Відтак цієї зими цієї зими вартість газу для населення становитиме 7,42 грн за кубометр.

Попри те, що тарифи залишаться на довоєнному рівні, вони можуть стати непідйомними для частини українських сімей, що через війну втратили доходи чи домівки. За неофіційними оцінками, рівень оплати комунальних платежів наразі коливається від 10 до 75% в залежності від регіону. Через недофінансування теплоенергокомпанії мають проблеми з проведенням планових ремонтів мереж та підготовкою до сезону.

Як пересічним українцям пережити найскладніший опалювальний сезон?

Виконавчий директор Асоціації “Енергоефективні міста України” Святослав Павлюк радить українцям готуватися до зими вже зараз.

Тим, хто живе в індивідуальних житлових будинках, він рекомендує встановити піч. А також варто закупити додаткові електроприлади для обігріву, запас дров, пелетів, брикетів. Якщо є можливість, провести утеплення стін будинку.

А от мешканцям багатоквартирних висоток варто передусім подбати про безперебійне забезпечення електрикою (адже без електричного струму не працюватимуть і газові котли) – наприклад, придбати портативний генератор у під’їзд. А де можливо – обладнати котельні, що працюють на твердому та альтернативному паливі.

“Треба розуміти, що більшість з таких рішень будуть аварійними – такими що діють поза правилами та нормами. Але ви мусите мати план Б. Він може бути поганим, але він має бути. Ви маєте мати план, що робити, якщо не буде газу, якщо не буде електроенергії. Переселитись на зимовий період у село до будинку з пічним опаленням – це теж імовірна частина плану. Подбайте про енергоефективність вашої квартири та кожної кімнати. Перевірте труби, герметизуйте вікна, максимально утеплюйте оселі”, – наголосив експерт.

Отже, попереду – не “Холодомор”, а паливна дієта: на українців чекає складний зимовий період, але ситуація – не катастрофічна. Прогнози щодо готовності більшості регіонів країни до холодного сезону – швидше оптимістичні, хоча й з поправкою на ймовірність форс-мажорів, до яких варто підготуватися заздалегідь.

Нагадаємо, держава запровадить обов’язкову евакуацію населення з неокупованих районів Донецької області перед початком опалювального сезону.

Завантажити більше пов'язаних статей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *