
Валюта з офіційних обмінних пунктів може перекочувати до «мінял»
Переважно небанківські обмінники працюють по франшизі, пояснює співрозмовник. Нібито власник ліцензії отримує по $200 з кожної точки і бізнесу не заважає. Напевне, з цієї причини виховна бесіда керівництва НБУ з власниками найбільших гравців ефекту не мала, припускає він. І дані звітності – лише верхівка айсбергу, зауважує співрозмовник та свідчать дані кримінальних справ за участі лідерів ринку з виявленням під час обшуків неврахованої у звітності валютної готівки.
Середній небанківський обмінник приносить 20 000 грн прибутку на місяць, говорить один з ініціаторів законопроєкту.
Тобто, мережі «Альфа Інвест Групп» та «Фінод» мали б у минулому році заробити по 103 млн грн прибутку, «Преміум Фінанс» — близько 59 млн грн. В реальності, свідчить статистика НБУ, ці компанії показали у звітності менше 2 млн грн прибутку на всіх і сплатили на трьох 377 800 грн податку.
Чи буде ефект від податку для обмінників
Ініціатива про новий податок непогана, вважає співзасновник мережі небанківських обмінників Money24 Фрідріх Поллак. На його думку, це має допомогти наповнити бюджет та очистити ринок від неефективних і непрофесійних гравців, знизити невиправдано велику кількість пунктів обміну валюти.
Але частина гравців можуть піти у тінь, продовжуючи ухилятись від податків та розхитувати ринок, припускає він. І занадто висока вартість ліцензії може призвести до закриття частини обмінників та звільнень працівників.
«Величина податку має регулюватися залежно від регіону, адже вона не може бути однаковою у Києві та, наприклад, Житомирі», — резюмує Поллак.
Пропонована сума податку дійсно завелика, згоден співрозмовник з команди ініціаторів законопроєкту. «Ми розраховували, що це буде 3000-5000 грн на місяць, адже 19 500 грн – це для деяких обмінників вся сума прибутку на місяць», — пояснює він. З таким підходом ефект від законопроєкту може бути негативним, припускає він. Валюта з офіційних обмінних пунктів може перекочувати до «мінял», і доведеться купувати її за вищу ціну. Що також негативно вплине на валютний курс.
Податки – не панацея, говорить один з ініціаторів законопроєкту, адже цей ринок потребує розчистки, як банківський у 2015 році. Потрібно встановити реальних власників фінансових компаній. Запровадити фінансовий моніторинг та стандарти оснащення і захисту, щоб валюту продавали в обладнаному приміщенні з сейфом, а не залізній будці на ринку.
“Не думаю, що ця ініціатива стримає чорний ринок”, говорить казначей одного з найбільших банків, що просив не згадувати його у статті. Одні компанії закриються, але з’являться нові, адже ресурсів адмініструвати такий ринок НБУ не має.
Джерело