Головна main Мобілізація жінок в Україні: чи можна буде виїздити за кордон після 1 жовтня

Мобілізація жінок в Україні: чи можна буде виїздити за кордон після 1 жовтня

424

Виїзд за кордон під час загальної мобілізації: наразі залишати терени України не можуть чоловіки призивного віку, за винятком окремих категорій. Для жінок таких обмежень допоки не було, але ситуація кардинально зміниться з 1 жовтня, коли вступить у дію новий порядок військового обліку.

“СтопКор” уже розповідав, що згідно з наказом Міноборони “Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після отримання яких жінки беруться на військовий облік”, що набув чинності 17 грудня 2021 року, з 1 жовтня 2022 року в Україні на облік мають узяти військовозобов’язаних жінок.

Йдеться про жінок віком до 60 років, які не мають медичних протипоказань і чиї спеціальності зазначені у відповідному наказі Міноборони. Переважно це професії, які користуються попитом в армії – медичні, зв’язок, обчислювальна техніка, радіоелектронікаі таке інше, однак до переліку увійшли й цілком “мирні” харчові технології, облік і оподаткування, менеджмент, маркетинг, поліграфія тощо.

Утім, у березні 2022 року список професій та спеціальностей жінок, які зобов’язані ставати на військовий облік, суттєво скоротили, залишивши з 35 спеціальностей 14, а з 76 професій – лише 7.

Крім того, як наголосив начальник юридичної групи обласного територіального центру комплектування Юрій Грива, взяття на облік не дорівнює миттєвій мобілізації фахівчинь зі списку. Взяття на облік означає, що жінка стає військовозобов’язаною та перебуватиме у запасі збройних сил, національної гвардії чи інших військових формувань.

“Якщо говорити про поточну ситуацію в країні, то зараз немає потреби для обов’язкового призову на військову службу жінок, які перебувають на військовому обліку. В окремих випадках жінки можуть бути мобілізовані за найбільш дефіцитними спеціальностями, але слід зауважити, що станом на сьогодні жодна жінка не була мобілізована без її згоди. Поки мобілізуємо лише тих жінок, які добровільно висловили бажання вступити до лав захисниць України”, – підтверджує начальник Чернігівського ОТЦК та СП полковник Олег Гончарук.

А як щодо вільного виїзду за кордон?

Стаття 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію на період дії воєнного стану” передбачає обмежений виїзд за кордони України для всіх військовозобов’язаних, окрім осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. При цьому військовозобов’язаними в Україні вважаються як чоловіки, так і жінки віком 18−60 років, що не мають підстав для звільнення чи відстрочки від служби.

Крім того, у відповідності до Постанови Кабміну “Про затвердження порядку організації̈ та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних”, відповідним категоріям жінок заборонено:

 • змінювати місце фактичного проживання (перебування) з моменту оголошення мобілізації,
 • у воєнний час виїжджати з місця проживання без дозволу керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відповідних керівників СБУ чи Служби зовнішньої розвідки.

Раніше низка українських ЗМУ цитували нібито коментар радника МВС Віктора Андрусіва підсанкційному виданню “Страна” про те, що жодної заборони жінкам на виїзд за кордон не буде. Однак, окрім сумнівності джерела цієї інформації, у цитаті не уточнюється, чи стосується це твердження всіх військовозобов’язаних жінок чи лише тих, кого взяли на військовий облік.

“За логікою може здаватися, що допоки особа не стала на військовий облік, вона не є військовозобов’язаною, а отже, може перетинати кордон вільно. Та працювати це так не буде. Насамперед, через те, що і для чоловіків, і для жінок передбачена адміністративна відповідальність за не постановку на облік. Тому якщо воєнний стан подовжать до 1 жовтня та повноцінно запустять процедуру постановки жінок на облік, військовозобов’язані жінки матимуть такі ж обмеження стосовно виїзду за кордон в умовах воєнного часу, як і військовозобов’язані чоловіки. Адже закон України про мобілізацію та мобілізаційну підготовку не передбачає розмежування на статтю”, – коментує юристка Наталія Фещик.


Таким чином, виїзд за кордон України у випадку, коли жінка є військовозобов’язаною і підлягає військовому обліку, – буде заборонений, окрім певних винятків.

Які виключення передбачені для військовозобов’язаних жінок щодо виїзду за кордон?

Так, дане обмеження не торкнеться жінок, які не підлягають призову, згідно зі статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. А саме продовжувати вільно подорожувати за межі країни зможуть:

 • жінки, на утриманні яких перебувають троє і більше неповнолітніх дітей;
 • матері-одиначки, які самостійно виховують неповнолітню дитину;
 • жінки, що виховують дітей з інвалідністю, важкими захворюваннями чи вадами розвитку;
 • усиновительки та опікунки дітей-сиріт віком до 18 років;
 • жінки, зайняті постійним доглядом за хворим чоловіком або своїми чи його батьками, що потребують постійного догляду;
 • жінки, які мають неповнолітню дитину і чоловіка, який проходить військову службу;
 • народні депутатки України;
 • співробітниці органів військового управління, військових частин, підприємств, установ та організацій Міноборони України, ЗСУ, Держспецзв’язку, СБУ, Нацгвардії, ДПСУ, Нацполіції, податкової міліції, НАБУ, ДБР, ДВСУ, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України тощо;
 • здобувачки професійної освіти, аспірантки, докторантки, що вчаться на денній формі, та науково-педагогічні працівниці, що працюють у ВНЗ щонайменше на 0,75 ставки.

Варто додати, що супровід дітей з інвалідністю для виїзду за межі України також може здійснюватися не лише батьком чи матір’ю, а й іншими родичами (до прикладу, це може бути бабуся, повнолітня сестра чи мачуха з числа військовозобов’язаних жінок) за наявності у них відповідних документів, що підтверджують родинні зв’язки.

Вільно виїжджати за кордон після 1 жовтня, подібно до аналогічної категорії у чоловіків, зможуть і жінки, що стоять на військовому обліку, але заброньовані на період мобілізації за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Для цього потрібно мати при собі посвідчення про відстрочку від призову (бронь) та документи про відрядження.

Згідно з роз’ясненнями ДПСУ, за кордон на період дії правового режиму воєнного стану можуть вільно виїхати військовозобов’язані громадяни України (чоловіки чи жінки), що здійснюють перевезення гуманітарної допомоги й вантажів для потреб ЗСУ. А також студент(ки) закордонних вишів, що здобувають освіту за денною формою навчання, спортсменки і тренерки, що виїжджають на змагання, співробітниці залізниці тощо.

Отже, після 1 жовтня вільно виїздити за кордон зможуть практично всі жінки, чиї професії не входять до скороченого списку від Міноборони. Крім того, обмеження не торкнуться старших за 60 років, тих, хто має протипоказання за станом здоров’я, і жінок з числа військовозобов’язаних, які мають легальні підстави для виїзду.

Нагадаємо, 17 грудня набув чинності наказ Міністерства оборони “Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після отримання яких жінки беруться на військовий облік”. Попри воєнний стан, зміни до наказу не були внесені, тому взяття на облік жінок мають забезпечити з 1 жовтня 2022 року.

Раніше “СтопКор” дослідив, кому з військовозобов’язаних чоловіків можна вільно перетинати кордони України під час дії воєнного стану і які документи для цього необхідні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.