Головна main Міжнародні експерти закликають Україну забезпечити призначення голів САП, НАБУ та АРМА

Міжнародні експерти закликають Україну забезпечити призначення голів САП, НАБУ та АРМА

28

Ми, представники Трансатлантичної робочої групи з питань України (Transatlantic Task Force for Ukraine, TTFU), вітаємо історичне рішення Європейської Ради щодо надання Україні статусу кандидата в  члени ЄС. Це рішення визнає європейські прагнення українського народу та надає Україні потужний стимул для прискорення реформ у сфері демократії, верховенства права та боротьби з корупцією відповідно до критеріїв Європейського Союзу. 

Ми вважаємо, що початок переговорів про вступ України до ЄС у 2022 році, як подальший крок на шляху до членства, вимагатиме від Києва ще більшої відданості виконанню умов ЄС та реалізації реформ. Відповідно до Декларації Лугано, впровадження цих демократичних реформ є важливим для процесу відновлення та реконструкції України. Враховуючи рішучу позицію Президента України Володимира Зеленського та його Уряду щодо виконання умов ЄС та затвердження ними Декларації Лугано, ми впевнені, що демократичні перетворення в Україні будуть прискорені.

Ми високо цінуємо щедрість і високий рівень підтримки, яку надають Україні Європейський Союз та його країни-члени, а також США, Великобританія, Канада й інші міжнародні партнери. Така безпрецедентна дипломатична, військова, фінансова та гуманітарна допомога дала змогу Україні стійко протистояти російській агресії, прискорити  євроінтеграцію та розпочати процес відновлення та реконструкції. Проте значно сильніша міжнародна підтримка України в усіх цих сферах, особливо військова, потрібні зараз, оскільки Путін і Росія продовжують вчиняти військові злочини, руйнуючи українські міста та селища, намагаючись зашкодити прогресу країни в європейській та євроатлантичній інтеграції.

Ми вітаємо ініціативу президента Зеленського щодо створення Національної ради з відновлення України від наслідків війни – дорадчого органу, який має розробити план післявоєнної відбудови України. Водночас, ми наголошуємо, що прозорий і підзвітний процес відновлення та відбудови може бути забезпечений лише за умови залучення громадянського суспільства. Українські громадяни та громадянське суспільство мають бути частиною процесу ухвалення рішень на місцевому, регіональному та національному рівнях.

Після Революції Гідності 2014 року існує загальне визнання того, що Україна досягла значного прогресу в адаптації свого законодавства до стандартів ЄС та здійсненні демократичних реформ у різних сферах. Ми вважаємо, що продовження цих державотворчих перетворень, розпочатих до повномасштабного вторгнення Росії, має бути пріоритетом для України, оскільки вони є невід’ємною частиною післявоєнного відновлення та подальшої європейської та євроатлантичної інтеграції.

Для виправдання очікування українського народу та міжнародних партнерів, ми вважаємо вкрай важливим забезпечити інклюзивний, прозорий, підзвітний і багатосторонній процес відновлення та реконструкції. Це передбачає збереження незалежності та безперебійного функціонування антикорупційних установ України, зокрема Національного антикорупційного бюро (НАБУ), Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА). Необхідно забезпечити ефективне керівництво цими інституціями для забезпечення функціональності та цілісності всієї антикорупційної системи, а також збереження довіри ключових зацікавлених сторін і партнерів до демократичних реформ в Україні. Тому ми поділяємо позицію, нещодавно висловлену послами G7 в Україні та Європейською Комісією, щодо критичної важливості зміцнення антикорупційних інституцій в Україні.

Ми також хотіли б звернути увагу на ризики, які були озвучені провідними українськими організаціями громадянського суспільства щодо значної затримки Генеральним прокурором у процесі призначення керівника САП.

У зв’язку з цим ми закликаємо українську владу продемонструвати політичну волю та забезпечити законність процедури призначення керівника САП, а також належний добір і своєчасне призначення кандидатів на посаду директора НАБУ та голови АРМА.

Оригінал публікації на сайті TTFU

Завантажити більше пов'язаних статей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *