
Днями міський голова гучно оголосив про 50 нових автобусів, які прибули до Києва з Білорусі і незабаром вийдуть на маршрути столиці. Насправді, парк збільшився поки що на 20 автобусів‼️ Інші просто замінять старі машини.
Але і в цій, на перший погляд, добрій новині, є ложка дьогтю, і не одна.
1️⃣ Ціна. Автобуси придбані на умовах фінансового лізингу, що автоматично збільшило їх вартість. Уся партія автобусів – 200 штук – обійдеться киянам на 249 мільйонів гривень дорожче. Та ще й придбання у фінансовий лізинг дозволило «Київпастрансу» і міській владі уникнути тендерної процедури. До речі, у 2018 і 2019 році такі самі автобуси придбали й інші українські міста, але ціна була чомусь на 50 000 євро дешевше.
2️⃣ Екологічність. Ми вже неодноразово писали про забруднення повітря у столиці і про необхідність поступового переходу громадського транспорту на більш дружній до довкілля електричний вид транспорту – тролейбуси і трамваї. Закупка трамваїв теж відбувається, але це чомусь нові польські трамваї PESA замість українських Татра—Юг та Електрон. І нові польські трамваї, звісно ж, коштують чимало. Досвід інших міст показує, що можна підходити до цього питання більш сучасно. Якщо вже так тяжко з грошима – можна закупити вживані трамваї за кордоном і довести їх до ладу. У Дніпрі так і зробили – закупили 20 вживаних трамваїв, привели до ладу та випустили на маршрути. І вартість 20 таких трамваїв дорівнює вартості двох нових. Ось вам і яскравий приклад вдалого господарювання.
Тільки для київської влади так нецікаво. Краще впрягти киян у лізингову кабалу і придбати автобуси за завищеною ціною. І похизуватись досягненнями і гроші у кишеню покласти. Екологія почекає, поки кияни усі борги за автобуси не виплатять.