Головна main Кожен день – 11 вересня: чому для України важливо визнати рф спонсором тероризму

Кожен день – 11 вересня: чому для України важливо визнати рф спонсором тероризму

144

Будинок офіцерів у Вінниці, університети у Миколаєві, ТРЦ у Кременчуці і пологовий будинок у Маріуполі: росія щодня знищує цивільні об’єкти в українських містах, спричиняючи масові смерті мирних мешканців. У Зеленського закликають визнати рф терористичною державою чи спонсором тероризма. Чому це так важливо? Розбирався “СтопКор”.

Бен Ладен знищив 2 хмарочоси і був визнаний терористом №1 у світі, путін щодня бомбить міста в центрі Європи – з ним продовжують домовлятись: дописи на кшталт цього після ракетного удару по Вінниці вчергове заполонили мережу, а хештег #RussiaIsATerroristState за добу ретвітнули вже понад 71,5 тисяч разів.

Події в Україні невипадково порівнюють із нескінченним “11 вересня”. Унаслідок атаки 9/11 загинуло 2 996 осіб, понад 6 тисяч отримали поранення, а інфраструктура зазнала збитків на суму понад 10 млрд доларів США. Таким чином, теракт вважають найбільшим в історії за кількістю жертв.

В Україні, за даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини станом на 20 червня було офіційно підтверджено понад 10 тисяч жертв серед цивільного населення країни: 4 597 загиблих та 5 711 поранених. Серед загиблих – 350 дітей. А тільки прямі втрати для інфраструктури сягнули вже понад 95 млрд доларів.


“Цей день укотре довів, що росія має бути офіційно визнана державою-терористом. Жодна інша держава світу не становить такої терористичної загрози, як росія. Жодна інша держава світу не дозволяє собі щоденно знищувати крилатими ракетами й реактивною артилерією мирні міста і звичайне людське життя”, – наголосив Володимир Зеленський 14 липня, після трагічних подій у Вінниці.

Що означають терміни “терористична держава” і “держава-спонсор тероризму”?

Державний тероризм – це агресія з боку держави, яка не має законодавчого або судового забезпечення і може практикуватись державними силовими структурами як всередині держави, так і за її кордонами – аж до проведення спеціальних операцій проти інших держав.

Женевська конференція ООН з питання тероризму 1987 року прийняла декларацію, яка кваліфікує як державний тероризм зокрема наступні явища:

  • військові маневри і навчання, що проводяться поблизу кордонів іншої держави і становлять загрозу її незалежності й територіальної цілісності;
  • атака збройними силами держави цілей, що представляє загрозу для цивільного населення, що живе в іншій державі;
  • створення та підтримка озброєних загонів найманців, з метою знищення суверенітету іншої держави;
  • кампанії з дезінформації, спрямовані на дестабілізацію інших держав тощо.

“Що таке державний тероризм? Він подібний до недержавного тероризму тим, що передбачає політично, ідеологічно чи релігійно інспіровані акти насильства проти окремих осіб або груп поза збройним конфліктом. Ключова відмінність полягає в тому, що насильство здійснюють агенти держави”, – пояснює лектор університету Бірмінгему, доктор Стів Х’юїт.

Держави-спонсори тероризму (англ. State Sponsors of Terrorism) – це країни, які внесені до списку Держдепу США, як такі, що надають підтримку актам міжнародного тероризму.

Країни, які, за визначенням Держсекретаря, неодноразово надавали підтримку актам міжнародного тероризму, визначаються відповідно до трьох законів США: розділ 1754(c) Закону про дозвіл на національну оборону, розділ 40 Закону про контроль за експортом зброї та розділ 620A Закону про іноземну допомогу 1961 року.

Наразі є чотири країни, визначені цими нормами: Куба, Корейська Народно-Демократична Республіка (Північна Корея), Іран та Сирія. Ірак, Південний Ємен, Судан та Лівія свого часу теж входили в перелік, але були звідти виключені.

У квітні 2014 року, після анексії росією Криму та початку вторгнення на схід України, на вебсайті Білого Дому була створена петиція про визнання рф державою-спонсором тероризму, яка зібрала понад сто тисяч підписів з усього світу. Однак тоді росія спонсором тероризму визнана так і не була. 10 травня 2022 року у сенаті США зареєстрували нову резолюцію, що передбачає визнання рф державою-спонсором тероризму.

Що зміниться у разі визнання рф державою-спонсором тероризму?

По-перше, всі держави-спонсори тероризму підпадають під чотири основні категорії санкцій: обмеження на іноземну допомогу від США; заборона на експорт і продаж оборонної продукції; контроль за експортом товарів подвійного використання, а також – під різні фінансові та інші обмеження.

На думку експертів, основне тут – не заборона економічної допомоги чи зброї від Заходу, на які Москва і так не розраховує. Набагато важливішим є перекриття доступу до товарів подвійного використання, тобто продукції, що може використовуватись як у цивільному, так і військовому сенсі. Зокрема, це обладнання для ядерної енергетики, радіолокації, комплектуючі до ПК, інформаційні технології тощо. І декларована росією “політика імпортозаміщення” тут вже нічим не допоможе.

По-друге, з російської федерації та її офіційних осіб буде знято дипломатичний імунітет. Норми міжнародного права, що регулюють питання дипломатичного імунітету, прописані у Віденській конвенції про дипломатичні зносини 1961 року. У разі його зняття російським високопосадовцям і дипломатам не гарантуватиметься недоторканність особи, службових приміщень, житла і власності та захисту від цивільного позову або кримінального переслідування в інших країнах.

Останнє – дуже важливо для пересічних українців, адже у цьому випадку вони зможуть позиватися до американських судів проти рф і отримати компенсацію за втрачені домівки, майно, здоров’я тощо.

“У такому випадку, позиватися до рф зможе будь-хто [наразі зробити це через лобістів можуть лише представники великого бізнесу або об’єднання підприємств – ред.] – наприклад, жінки, які постраждали від насильства російських військових, ті, хто втратив житло внаслідок бойових дій, і навіть біженці чи внутрішньо переміщені особи, які втратили роботу і доходи у зв’язку з переїздом”, – коментує українська політична діячка, голова Інституту демократії та розвитку “PolitA” Катерина Одарченко.


Ще одна річ, про яку не говорять вголос і не пишуть прямо: зняття недоторканності з перших осіб держави-спонсору тероризму може відкрити шлях, наприклад, до їхнього арешту. Або ж до проведення спецоперацій на кшталт славнозвісного “Спису Нептуна”.

По-третє, надання росії статусу “держави-спонсора тероризму” відкриє нові можливості щодо посилення обмежень не лише проти самої рф та бізнесових і урядових кіл, що підтримали агресію, а й проти держав, що співпрацюють з російською федерацією та поки що допомагають їй обходити санкції.

А це вже – нищівний удар по економіці рф та по формуванню так званого “блоку автократій”. Адже тоді Китай та Індія найімовірніше відмовляться від купівлі російських енергоресурсів.

“Україна закликає присвоїти росії статус країни-спонсора тероризму. Це накладе додаткові обмеження на співпрацю з агресором. Ми чекаємо накладення більшої кількості персональних санкцій на російських чиновників, функціонерів, олігархів. Очікуємо на розширення секторальних економічних санкцій, продовження й посилення санкцій на експорт російських нафти й газу. Перший крок уже зроблений нашими партнерами”, – наголосив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

За словами професора політології Ратгерського університету Олександра Мотиля, цей статус міг би стати своєрідним козирем для України та її союзників під час перемовин з рф: “Якщо США офіційно визнають росію державою-спонсором тероризму, головна цінність може бути в потенційних переговорах, де цей ярлик міг би використовуватися, як розмінна монета”.

Які реальні перспективи визнання рф спонсором тероризму?

З суто юридичної точки зору, трактування нинішньої агресії росії в Україні як актів підтримки тероризму – спірне, коментує Мотиль.

“Державне спонсорство тероризму – це коли конкретна держава підтримує якусь групу за межами цієї держави, яка займається терористичною діяльністю. Таке визначення беззаперечно стосувалося би росії у 2014 році, коли кремль підтримував сепаратистів на Донбасі і вони брали участь у актах насильства. Але сьогодні люди, які вбивають, – це російські солдати у формі, тож вони, по суті і є держава”, – пояснює він.

Утім, за наявності бажання у владних колах США знайти докази спонсорування росією тероризму було б не важко, додає експерт. Достатньо згадати хоча б випадки отруєння російських дисидентів за кордоном, підтримку проксі-армій “ЛНР” і “ДНР” та вкидання дезінформації про війну в України по дипломатичних каналах.

Кремль у свою чергу відповідає шантажом: у Москві погрожують у разі визнання рф державою-спонсором тероризму протягом 72 годин “стерти з обличчя” землі українські мегаполіси (Київ, Харків, Львів, Дніпро і Кривий Ріг), а решту піддати – ракетним і бомбовим ударам.

Утім, навряд чи до таких погроз варто ставитися з перебільшеним острахом: росія лякає нанесенням ударів по “центрам прийняття рішень в Україні” всі чотири місяці війни, а бомбардування українських міст і так не припиняла жодного дня.

Отже, ухвалення рішення про визнання російської федерації державою – спонсором тероризму може нанести росії як нищівний економічний, іміджевий, так і безпековий удар. Особливо цінними для України наслідками стали б блокування рф доступу до товарів і технологій подвійного призначення та зняття дипломатичного імунітету з окремих представників країни-агресора. А також цей статус усунув би лазівки, якими зараз Москва користується для обходу санкцій. Однак наразі таке рішення вимагає передусім політичної волі вищого керівництва США.

Нагадаємо, у четвер 14 липня країна-агресор завдала ракетного удару по Вінниці. В результаті ворожого удару загинуло 23 людини. Лише 10 жертв вдалося ідентифікувати.

Більше актуальних новин про війну в Україні читайте у нашому Telegram-каналі.

Завантажити більше пов'язаних статей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *