Головна main Засновник Sportbank Никита Ізмайлов розповів, як український фінтех працює під час війни

Засновник Sportbank Никита Ізмайлов розповів, як український фінтех працює під час війни

175
Никита Измайлов

Попри війну український фінтех рухається вперед та має прекрасне майбутнє, впевнений засновник sportbank Никита Ізмайлов. Адже вітчизняні фінтех-продукти орієнтовані на світові процеси галузі. А глобальна статистика сьогодні є обнадійливою.

Фінтех-стартапи використовують технології надання послуг, пов’язані з обігом грошей. Це можуть бути розробки нових способів відправки грошей або створення нових інвестиційних продуктів. Подібні стартапи зазвичай менші, ніж класичні банки. Але вони використовують передові технології для надання послуг, що робить їх більш гнучкими за банки у реакції на раптові зміни.

Никита Ізмайлов про sportbank та роботу фінтех галузі

Никита Ізмайлов – засновник сервісу онлайн-кредитування Money4YOU та фінтех-фонду N1, до портфеля якого входять необанк sportbank, платіжна система Asquad, стартап з технологією Tap to phone TRANSENIX та інші проекти. Є акціонером БК Parimatch.

ШЛЯХИ УКРАЇНСЬКОГО ФІНТЕХУ

Насамперед фінтех змінює способи надання фінансових послуг. Зокрема, необанки – установи без фізичних відділень використовують нові сучасні технології, тому можуть запропонувати простіші, швидші та доступніші способи доступу до фінансових послуг. Особливо це важливо в країнах, де ринкова економіка ще розвивається, а традиційні інститути часто ненадійні або взагалі недоступні.

Прикладами фінтех-стартапів є, по-перше, інвестиційні платформи, на кшталт eToro, за допомогою яких можна торгувати акціями та іншими активами в Інтернеті. По-друге, програми для мобільних платежів, на кшталт M-Pesa, які дозволяють перераховувати гроші за допомогою смартфонів.

Найбільш відомими загалу фінтех-проєктами в Україні є необанки, такі як monobank та sportbank. Це банки без фізичних відділень. А отже, всі стандартні банківські операції – від замовлення карток до відкриття депозиту чи отримання кредиту клієнти можуть здійснювати за декілька кліків на гаджетах.

На думку Никити Ізмайлова, фінтех-стартапи мають велике майбутнє. Через постійний розвиток технологій фінтех матиме доступ до ще більш інноваційних інструментів та ресурсів. А вони допоможуть їм зростати. До того ж, попит на більш якісні фінансові послуги лише зростатиме разом з глобалізацією світової економіки. Фінтех-стартапи повністю готові до головних ролей у формуванні індустрії майбутнього.

Наразі ситуація із фінансуванням фінтех-стартапів покращується. У минулому стартапи не завжди вдало намагалися отримати забезпечення від венчурних капіталістів та інших традиційних джерел. Втім, поява альтернативних джерел фінансування, зокрема, краудфандинг, полегшила цим фінтех-стартапам шлях до залучення капіталу. Через це й великі банки та інші фінустанови почали визнавати не аби який потенціал фінтех-стартапів та вкладати більше коштів у цей сектор.

Никита Ізмайлов підкреслює, що нові інвестиції в фінтех вкрай важливі для України. Засновник фонду N1 та акціонер sportbank зазначив, що сьогодні в країні є перспективні проєкти, які з огляду на ситуацію можуть бути підтримані лише українськими інвесторами. Втім, на його думку, українські стартапи можуть розраховувати на іноземні інвестиції навіть під час війни. За словами Никити Ізмайлова, іноземним інвесторам важко прийняти військові ризики, які є для них надмірними. Але навіть зараз вже з’являються фонди, які цікавляться українським фінтехом.

«Ризики війни для них захмарні. Але вже з’являються іноземні фонди, які потроху втягуються. Ризики в таких інвестиціях венчурним капіталам прийняти важко, проте потенційно винагорода дуже велика», – зазначив засновник фінтех-фонду N1 Management Company Никита Ізмайлов.

В Україні є стартапи, ціна яких багаторазово зросте після війни. «Одна компанія, в яку я міг би інвестувати, оцінювалася в 7 млн доларів до війни, але зараз ціна впала приблизно до 1 млн. доларів», – пояснив він.

За словами акціонера Parimatch, низка українських стартапів зацікавлена у залученні саме іноземних інвестицій. Чому? Іноземні фонди часто пропонують вищі інвестиції, ніж їм дають вітчизняні. Плюс іноземні партнери можуть пізніше стати містком до наступних інвесторів.

ФІНТЕХ-ВОЛОНТЕРСТВО

В перші дні початку повномасштабної агресії Никита Ізмайлов як акціонер Parimatch спонсорував купівлю 27 розвідувальних дронів для ЗСУ на загальну суму в 8 млн грн. І це був лише початок вагомої допомоги.

Події 24 лютого 2022 року сильно змінили плани фінтех-фонду N1. За словами Никити Ізмайлова, перші два місяці російського вторгнення жодної роботи не було взагалі – співробітники активно допомагали ЗСУ та переселенцям з зони активних бойових дій.

Sportbank від початку війни фінансує закупівлю медикаментів для тероборони та населення. У додатку банку одразу з’явилася функція переказу коштів на підтримку ЗСУ. На 1 квітня було здійснено понад 1,5 тис переказів на єдиний рахунок НБУ «Підтримка армії України». Переведено понад 820 тис грн. А Никита Ізмайлов з іншими акціонерами вже пожертвували 2 млн грн на потреби ЗСУ, на половину цієї суми благодійним фондом U-Hero придбані та відправлені на фронт тепловізори.

Никита Ізмайлов є головним донором БФ U-Hero, який зайнявся організацією в Україні системи лазерних тирів для підготовки бійців тероборони. Інтерактивний лазерний тир є комплексом підготовки бійців ТРО з теоретичного, тактичного та вогневого напрямів для всіх видів легкого та важкого озброєння. Бійці мають можливість безпечно опанувати основи володіння зброєю, адже справжні військові полігони знаходяться під перманентною загрозою ракетних атак ворога. Навчання в тирі дає можливість державі заощадить на тренуванні, наприклад, гранатометників близько 32 млн євро – саме стільки коштують боєприпаси. Для порівняння, ціна одного тиру – 15 тис євро. Планується організувати 32 тири по всій країні, що дозволить за півроку навчити 50 тис бійців.

«Це як у бізнесі – є короткострокові інвестиції, які приносять швидкі дивіденди, а є – довгострокові, на перспективу. Справді, нашим бійцям нерідко бракує найнеобхіднішого – починаючи від шкарпеток, закінчуючи антидроновими рушницями та автомобілями. Проте якщо підходити до допомоги армії системно, варто інвестувати у довгостроковий розвиток оборони держави та підготовку тих, хто безпосередньо буде воювати», – зазначив Никита Ізмайлов.

Попри війну український фінтех рухається вперед та має прекрасне майбутнє, впевнений Никита Ізмайлов. Адже вітчизняні фінтех-продукти орієнтовані на світові процеси галузі. А глобальна статистика сьогодні є обнадійливою. Так, лише у першому кварталі 2022 року у світі фінтех-стартапи залучили понад 32,4 млрд доларів. Таким чином, фінансування фінтех тримається краще, ніж венчурна система – воно зросло на 27 % у річному обчисленні проти 4 % від загального обсягу венчурного капіталу.

Завантажити більше пов'язаних статей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *