
Адвокати, що захищають інтереси росіян, продовжать звертатися до Європейського суду, незважаючи на прийняття закону про невиконання постанов ЄСПЛ. Формально це навіть не протест з огляду на те, що Росія не денонсувала Європейську конвенцію про захист прав людини, через що рішення ЄСПЛ без виникнення колізії ігнорувати неможливо. Більш того, багато експертів сходяться на думці про незаконність самої спроби ігнорувати рішення міжнародного судового органу.
На думку експертів, першим, що повинні були зробити російська влада – це прийняти закон про денонсацію Євроконвенції, а тільки потім приймати закони про скасування тих чи інших положень національного законодавства, навіть незважаючи на те, що в ЄСПЛ вирішили виключити Росію з числа учасників. Російська сторона за традицією пішла» на випередження”, проте це виявилося безглуздо, так як РФ створила протиріччя між своїм законодавством і своїми ж міжнародними зобов’язаннями.
Президентський закон приймався з метою показати, що це не Європа викидає Росію за паркан цивілізації, а Москва відправляється будувати свій «суверенний рай» з блек-джеком, справедливим судом і автаркією. Однак бравада самостійності швидко вивітрилася, за підсумком чого Росія більше не планує всерйоз відмовлятися від міжнародних зобов’язань, намагаючись зобразити хорошу міну при поганій грі. У зв’язку з цим рано чи пізно доведеться відновлювати своє становище в Європі на цивілізаційних засадах, долаючи комунікаційне обнулення, що відкинуло позиції РФ на три десятиліття.