Головна main Цькування та неуставні відносини: експерти назвали ймовірні причини розстрілу нацгвардійців у Дніпрі

Цькування та неуставні відносини: експерти назвали ймовірні причини розстрілу нацгвардійців у Дніпрі

34

П’ятеро загиблих і п’ятеро поранених: строковик Артемій Рябчук 27 січня розстріляв караул на “Південмаші”. Якими є можливі причини розстрілу нацгвардійців у Дніпрі? Про що говорить психологічний портрет стрільця? І як узагалі могла статися ця трагедія? У новому випуску “Хто Зна” з Асею Клітною.

Узяв зброю, розстріляв, убив, утік і здався – того дня строковик Артемій Рябчук перекреслив не лише життя своїх товаришів по службі та їхніх родин, а й своє власне. Спробуємо поглянути очима психолога: як таке взагалі могло трапитися, які ймовірні причини розстрілу нацгвардійців у Дніпрі та чи існують механізми попередження таких трагедій.

У Збройних Силах існує такий тип інцидентів як розстріл товаришів по службі. Причин для таких трагедій може бути безліч.

Це і неуставні відносини, зокрема цькування, і посттравматичний синдром.

Не можна сказати, що такі історії трапляються дуже часто. Але вони не оминають жодну армію.

Так, наприклад, у 2009 році у США на військовій базі Форт-Худ у штаті Техас відбулася кривава бійня. Мусульманин за віросповіданням Нідаль Хасан відкрив вогонь і вбив 13 осіб і ще 32 поранив. Як потім з’ясувало слідство, впродовж своєї діяльності (а Хасан був військовим психологом!) він неодноразово висловлював невдоволення американською політикою щодо війни в Афганістані та Іраку. Його визнали притомним та засудили до смертної кари шляхом ін’єкції.

Щодо Артемія Рябчука. Як повідомила у своєму телеграм-каналі народна депутатка Юлія Яцик, причиною трагедії були саме неуставні відносини.

“Два місяці тому він запобіг бійці між солдатами. Повідомив керівництво. Останнє не вжило жодних заходів, визнало його “стукачем” і почало з нього знущатися. Він спеціально чекав 2 місяці, щоб отримати автомат і помститися. Про скоєне не шкодує”, – написала вона.

Відомо, що сам Рябчук походить із доволі релігійної родини. Як сталося, що він відкрив вогонь не лише по однослужбовцях?

Адже під кулі потрапили не лише ті, хто з нього знущався, а й дві жінки, одна з яких взагалі була цивільною. Збагнути це важко.

Однак відео зізнання нацгвардійця дуже швидко “злили” в мережу. І його одразу прокоментував радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко. Останній наголошує на тому, що Артемій Рябчук – холоднокровний убивця.

“Я не згоден з тим, як цього негідника намагаються виставити жертвою якихось неуставних відносин. У нього зріст 194 сантиметри, він важить більш як 90 кілограмів. Якщо б він вважав, що з нього знущаються, то він міг би повідомити про це командиру або командиру свого командира, або зателефонувати на гарячу лінію Національної гвардії, або, насамкінець, просто піти в самоволку. Але він цього не зробив. Він розстріляв десять людей. До речі, деяких він навіть не знав. Я вважаю, що це самозакоханий убивця”, – заявив Геращенко.

Проте Антон Геращенко не є фахівцем із психології.

Тому ми звернулися до спеціаліста – психолога Тетяни Маркіної. Яка ексклюзивно для “ХЗ” прокоментувала ці події.

“Поведінка Артема на відео, на перший погляд, може здатися дивною. Проте дурнувата усмішка та колупання снігу ногою зовсім не свідчать про його цинічне ставлення до свого вчинку. Навпаки, те, що сталося, могло його настільки шокувати, що його психіка ввімкнула захисні механізми регресії та дисоціації. Звідси така неадекватна дитяча поведінка на допиті та відсторонена розповідь про свої дії”, – зазначила Тетяна.

Також психолог наголошує: дуже показовою є поведінка хлопця, коли він під час допиту розповідає про вбивства.

“Добре видно, що йому фізично боляче згадувати та говорити про кожне вбивство. Різко змінюється вираз обличчя: з’являється гримаса муки та скорботи, очі дивляться всередину, переривається голос та дихання. Відморозки так про свої звитяги не розповідають. Артемій відчуває провину та докори совісті. Хоча на відео з камери з кімнати для зберігання зброї може здатися, що він діяв холоднокровно, це не зовсім так”, – коментує вона.

На події у Дніпрі майже одразу відреагував Президент України.

“Очікую від правоохоронців повного інформування суспільства про всі обставини злочину. Мотиви вбивці, те, як таке стало можливим, – усе має бути проаналізоване максимально детально. Обов’язкові кадрові висновки повинні бути зроблені найближчим часом”, – написав Зеленський.

Слідом за головою держави відреагував і голова МВС Денис Монастирський. Він майже дослівно повторив слова Володимира Зеленського про те, що після вивчення умов та обставин трагедії будуть зроблені висновки. Зокрема – кадрові. Монастирський також пообіцяв створити комісію для розслідування цієї справи.

Історія розстрілу нацгвардійців у Дніпрі – непоодинока.

Однак обставини максимально схожі з подіями, які сталися в Азербайджані у 2009 році. Тоді військовий Орхан Сафаров розстріляв трьох своїх товаришів по службі та ще двох поранив. Як з’ясувало згодом слідство, Сафаров також потерпав від булінгу з боку однослужбовців. Його визнали душевно хворим і засудили до довічного ув’язнення.

Як наразі відомо, на Артемія Рябчука також може чекати довічне. Та в мережі активно обговорюють інше питання: чи можна було якось запобігти цій трагедії? Чи є певні тести чи дослідження при проходженні медичного огляду військовослужбовця, які могли б указати на ймовірні ризики? Ми проговорили це питання з пані Тетяною.

Вона зауважила, що однозначно про такі тести нічого не знає.

“Звичайно, існують тривалі спеціальні інтерв’ю, що дозволяють визначити структуру особистості та якості характеру. Крім того, за допомогою медичних обстежень можна визначити особливості розвитку мозку. Але навіть такі тривалі та дорогі дослідження, які у вітчизняних реаліях практично не проводять, навряд чи дадуть вичерпну відповідь. Навіть маючи високий рівень особистісної агресивності, нездатність контролювати афект, знижену емпатію та високий больовий поріг, не кожен піде вбивати”, – наголосила психолог.

Наша редакція висловлює свої співчуття родинам загиблих і постраждалих у цій кривавій бійні.

Завантажити більше пов'язаних статей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *