Головна main Чому падає долар та у що вкладати гроші у 2020 році

Чому падає долар та у що вкладати гроші у 2020 році

725
долар

Американська економіка сповільнюється і провокує владу вдатися до випробуваного методу: кількісного пом’якшення. Чи призведе це до ослаблення долара і як будуть почувати себе інші валюти?

Кому потрібен слабкий долар?

Чим більше тривог у інвесторів щодо подальшого зростання світової економіки, тим гучніше лунають голоси тих, хто пророкує проблеми американської валюти. Минулого тижня аналітики відразу двох європейських банків оголосили про початок епохи «слабкого долара»:

ФРС може почати чергову програму “кількісного пом’якшення”, тобто почати друкувати долари, знизити їх дефіцит і «розігріти» економіку. Дефіцит доларів пов’язаний перш за все з гігантським обсягом держборгу. «У світі накопичено 240 трлн дол боргу, переважно у валюті США, через що всі категорії активів стають функцією ліквідності американського долара і напрямки його руху», – зазначає в огляді директор з інвестицій датського банку Стін Якобсен. І робить висновок: у ФРС просто немає іншого виходу, як друкувати долари.

У разі настання рецесії в американській економіці привабливість паперів компаній з США для інвесторів може знизитися. Незважаючи на тривожні сигнали, S & P 500 знаходиться на максимальних за п’ять років значеннях. Довіра інвесторів до США як надійної гавані слабшає, тим більше що це супроводжується політичними ризиками (імпічмент Трампа). Такої точки зору дотримується глава валютної стратегії Commerzbank Ульріх Лейхтман, глава валютної стратегії Commerzbank.

Підстав для того, щоб поміркувати про кінець тиранії долара, у експертів зараз вистачає з надлишком. У вересні індекс виробництва ISM в промисловому секторі США впав до 47,8 пункту. Це найнижче значення за останні десять років. Крім того, згідно з недавнім звітом ФРС, скорочується і кількість нових робочих місць. На цьому тлі монетарна влада США вже почали накачувати економіку грошима, видаючи кредити РЕПО під заставу облігацій та іпотечних паперів. З 12 вересня по 3 жовтня баланс ФРС виріс на 185,8 млрд доларів, підрахували в агентстві Bloomberg. Поки оголошено, що програма пом’якшення буде діяти до 4 листопада, проте багато хто вважає, що це тільки початок. За оцінкою аналітиків Nordea, щомісячні вливання в економіку зможуть скласти 10-15 млрд доларів, в JP Morgan прогнозують щомісячну емісію американської валюти на рівні 17 млрд доларів.

«Якщо американські фінансові влада зробить спробу обмежити зростання вартості долара, то валюти розвиненого світу (G10) можуть зміцнитися», – вважає головний аналітик Росбанка Євген Кошелев. А аналітик General Invest Михайло Смирнов вказує, що на поведінку американської валюти також буде впливати і політика ФРС щодо зниження ставки. «Наступне засідання ФРС призначене на кінець жовтня – при зниженні ставки на 0,25 реакція ринку може бути помірною, так як це вже багато в чому враховано в ціні. При зниженні ставки на 0,5 можна очікувати відчутного падіння долара », – написав він у коментарі.

Девальвація неминуча

Чи означає все це, що падіння долара неминуче призведе до зміцнення інших валют? І тут не все так просто. Щоб, наприклад, почав зміцнюватися євро, також потрібне зростання економіки і сильна позиція регулятора. Однак ЄЦБ у вересні знизив ставку до нового історичного мінімуму (-0,5%) і оголосив про запуск програми кількісного пом’якшення на суму 20 млрд євро в місяць. Проблеми Європи ускладнює геополітика: переговори британського прем’єра Бориса Джонсона по Brexit зайшли в глухий кут. Європейські ЗМІ пишуть, що варіант «жорсткого» виходу з Європи стає все реальнішою. Це може сильно похитнути позиції як британського фунта, так і євро. Виняток – швейцарський франк, який інвестори традиційно розглядають як захисний валюти.

Ще менше шансів зміцнитися у китайського юаня. Влада Піднебесної періодично девальвують свою валюту, щоб підтримати економіку, яка працює на експорт. У серпні глава Білого Дому відкритим текстом звинуватив Китай в «валютних маніпуляціях». Тоді Народний банк Китаю знизив курс нижче 7 юанів за долар. Приблизно таке ж співвідношення було в кризу 2008 року. За останній рік юань подешевшав до долара на 14%, що, зокрема, призвело до втрат ЦБ, який регулярно купує китайську валюту в резерви.

«Головні конкуренти – Китай і ЄС – відчувають себе гірше, ніж США. В ЄС зростання ВВП впав до 1,2%, незважаючи на низькі ставки, і рівень безробіття високий. ЄЦБ швидше піде на ослаблення євро, тієї ж стратегії може дотримуватися Китай », – констатує начальник управління операцій на російському фондовому ринку ІК« Фрідом Фінанс »Георгій Ващенко.

Ще менше шансів на зміцнення у російського рубля, курс якого, по-перше, зараз сильно корелює з ситуацією на нафтовому ринку, а по-друге, продовжує залежати від попиту інвесторів на ОФЗ. «Рубль і інші ринки, що розвиваються, безумовно, будуть отримувати підтримку від зростання ліквідності в єврозоні. Однак вона навряд чи призведе до помітного зміцнення валют в тому випадку, якщо в результаті переговорів між США і Китаєм сторони не прийдуть до якихось значущим домовленостями », – вважають економісти банку« Відкриття »Максим Петроневич і Олексій Тихонов. Крім того, вказують вони, побоювання з приводу початку програми кількісного пом’якшення в США поки безпідставні: адже в серпні – вересні Мінфін розмістив держоблігації, абсорбувати таким чином близько 170 млрд доларів.

Днями голова ФРС Джером Пауелл підтвердив, що дії регулятора не варто розглядати як кількісне пом’якшення. Купівля короткострокових держоблігацій США – це спосіб гарантувати стабільність на ринку доларової ліквідності в банківському секторі. Таким чином, можна зробити висновок, що вплив дій ФРС на котирування ризикових активів не буде значним, тому не надасть підтримки валют країн, що розвиваються, в тому числі і рубля.

У що вкладати

А ось зростання цін на нафту дійсно здатний підтримати рубль. І це чи не основною позитивний фактор для нашої валюти зараз. «До цього може призвести, теоретично, масштабний регіональний конфлікт на Близькому Сході. Без подібного форс-мажору, в умовах торгових воєн і уповільнення світової економіки у нафти немає причин істотно дорожчати », – міркує старший аналітик« Інформаційно-аналітичного центру «Альпарі» Вадим Іосуб. Антиурядові виступи в Іраку, можливе повторення ситуації з атакою дронів на нафтову структуру – всі ці події можуть підняти вартість бареля вгору.

Однак більшість експертів очікують, що найближчим часом рубль, скоріше, очікує ослаблення. Дані EPFR Global свідчать про триваюче відтік капіталу з російських активів. «Росія є невід’ємною частиною EM і, відповідно, також страждає від погіршення ставлення інвесторів», – йдеться в огляді BCS Global Markets. За словами Ващенко, рубль зараз підтримується за рахунок очікувань інвесторів зниження ставки ФРС і обіцянок ЦБ знизити ставку в майбутньому. «Це утримує інвесторів від масштабних продажів ОФЗ. Але, якщо курс досягне 66 рублів за долар, інвестори почнуть замислюватися про те, щоб збільшити позиції у валютних облігаціях і скоротити – в рублевих », – упевнений він. Про зростання курсу до 66 рублів говорять і аналітики Промсвязьбанка. «При сьогоднішніх цінах на нафту і ключових макропоказниках рівноважний курс пари долар / рубль розташований ближче до позначки в 66 рублів за долар, тому в найближчі пару місяців очікуємо помірного тиску на позиції російської валюти», – говорить головний аналітик банку Михайло Поддубський.

Навіть якщо рубль отримає підтримку, то його зміцнення буде незначним і короткочасним. І відмовлятися від вкладень в доларові активи на догоду іншим валютам – помилка, вказують експерти. Адже в разі глобальної кризи він нарівні з золотом зможе виступити в ролі захисної валюти. А щоб долари приносили дохід, можна скористатися депозитом (ставки тут на відміну від вкладів в євро позитивні) або купити єврооблігації. Як це зробити, можна прочитати тут.

Альтернативний варіант, за словами аналітика «Відкриття Брокер» Андрія Кочеткова, це покупка дивідендних акцій, наприклад американського індексу дивідендних аристократів, який історично показує більш сильну динаміку, ніж S & P 500. «У останньому випадку ми не тільки забезпечимо себе дивідендним доходом, а й захистимо накопичення від девальвації валюти », – говорить він.

Завантажити більше пов'язаних статей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *