Головна main Чому Німеччина має припинити закупівлю російського газу прямо зараз

Чому Німеччина має припинити закупівлю російського газу прямо зараз

47

Вепонізація поставок енергоносіїв до Європи з боку Росії (використання енергетичних ресурсів як зброї, тобто інструменту впливу)  спостергілася протягом багатьох років, але мала вкрай обмежену реакцію європейських лідерів. Наприклад, Німеччина взагалі суттєво збільшила свою залежність від російського газу вже після агресії Кремля проти України: з 2018 року вона активізувала закупівлі російського газу на понад 30%. А запуск газопроводу «Північний потік-2», будівництво якого жорстко критикували експерти з питань безпеки та екології, ще більше посилив би цю залежність. 

Питання енергетики та безпеки взаємозалежні, і до них не можна підходити окремо. Зробити енергетичний сектор економічно розвиненої Німеччини залежним від дешевої російської нафти та газу є величезною загрозою безпеці цієї країни. Підхід лише з економічної точки зору створює вкрай небезпечну сліпу зону для безпеки Німеччини, оскільки представники її промислових галузей спокушаються дешевими джерелами енергії і виступають проти будь-якого політичного рішення припинити закупівлі російського газу та шукати альтернативи та диверсифікацію енергетичних джерел. Тому зараз Німеччина має високу залежність від росії у своїх енергетичних потребах: до 55% поставок газу та 34% нафти. 

Яка ситуація в Німеччині зараз?

Німеччина намагається маневрувати між вимогами бізнесу та санкціями. Незважаючи на інтенсивні дебати щодо можливості платити за російський газ в рублях в обхід санкцій, Німеччина погодилася на вимоги кремля. На жаль, нечіткі вказівки Європейської комісії з цього питання дозволили ухвалити таке опортуністичне рішення. У той же час Німеччина, схоже, сповнена рішучості ввести повне ембарго на російську нафту і навіть закликає інші країни-члени зробити те ж саме.

Хоча з початку війни Німеччина заявила про прагнення зменшити свою залежність від російського газу, але поки що це скорочення становить лише 20% (з 55% до 35%). У такому ж темпі Німеччина зможе стати незалежною від газу з росії лише до середини 2024 року – через два роки. Можливо, Німеччина може мати цей час, але Україна та Центрально-Східна Європа – ні.

Тому прискорення скорочення російського газу має вирішальне значення для безпеки європейських кордонів. Адже це підірве російські плани зруйнувати баланс і безпеку в усій Європі.

Що може зробити Німеччина для зменшення енергетичної залежності від Росії?

Дослідження демонструють, що навіть короткострокове припинення поставок російського газу не було би значною проблемою для німецької економіки. Хоча падіння ВВП неминуче в разі відключення Німеччини від російських енергоносіїв, спад не перевищить викликану пандемією COVID-19 кризу: (0,5-3% (або навіть 0,2-0,3%) проти 4,5% у 2020 році). Тобто за песимістичним сценарієм це дорівнюватиме трохи більше 1000 євро на кожного громадянина Німеччини протягом одного року.

Це ціна, яку багато німців, ймовірно, погодяться заплатити, щоб припинити фінансування масових вбивств і гарантувати, що війна не пошириться до їхніх кордонів. Більше того, враховуючи ціну, яку Німеччина має заплатити за розміщення українських біженців (поки що це 2 млрд євро), пошук альтернатив російському газу може бути більш раціональним вибором.

Дві третини населення Німеччини були б готові платити вищі ціни за газ та опалення, якби це посилило тиск на російський уряд. Четверо з п’яти німців знизили б температуру в кімнаті для заощадження енергії. Більше половини домогосподарств із вищими доходами готові витратити частину свого доходу, щоб допомогти біднішим сім’ям впоратися з вищими цінами на енергію. Крім того, 50% населення Німеччини підтримують ембарго, в той час як науковці, політики, представники ділового суспільства та знаменитості підписують петиції на підтримку повної заборони.

Якщо уряд Німеччини має політичну волю запровадити ембарго, він повинен зробити це якомога швидше, адже тиск на коригування споживання енергії буде більш керованим під час літнього сезону. Протягом цього періоду альтернативні постачальники, такі як Норвегія, можуть підживлювати промисловість. А з 2024 року Німеччина може отримувати зріджений природний газ з Катару. Водночас уряд має створити стимули для адаптації як для домогосподарств, так і для промисловості. Тому Берліну слід діяти рішуче і чітко дати сигнал про необхідність цього кроку для припинення війни.

З моменту початку масштабної війни в Україні 24 лютого весь Європейський Союз виплатив 21 млрд євро за російське викопне паливо лише за перший місяць після вторгнення. Імпорт енергоносіїв до ЄС є одним із найважливіших фінансових джерел російського бюджету. Євросоюз витрачає на російські енергоносії близько 1 млрд євро на день. При цьому росія щодня витрачає майже 860 млн євро на війну проти України. Тобто витрати кремля на цю агресивну війну навіть менші, ніж він отримує від ЄС за продаж нафти та газу.

Тому повне ембарго на імпорт російських енергоносіїв став би найважливішим кроком Євросоюзу до припинення російської агресії. Якщо Німеччина, як один з лідерів ЄС, відмовиться купувати російський газ, це значно зменшить економічні можливості Росії вести війну проти України.

Маргарита Хвостова, Дмитро Кривошеєв, Коаліція РПР, для EURACTIV

Завантажити більше пов'язаних статей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *