
Польща вирішила оподатковувати доходи українських військових біженців, які продовжують дистанційно працювати на українських роботодавців
Для більш як 1,3 млн українців, які втекли від війни у Польщу і отримали PESEL (податковий номер, що свідчить про тимчасовий захист) найбільш важливим є останній пункт.
Адже значна частина з цих українців продовжує працювати на українських роботодавців та сплачувати податки в Україні.
Як українці, які проживають в Польщі і продовжують працювати на українського роботодавця, мають сплачувати податки?
Податковий портал Міністерства фінансів Польщі дає наступні роз’яснення:
“Якщо ви живете в іншій країні, але працюєте в Польщі на іноземного роботодавця, який не має постійного представництва в Польщі, і ваше перебування в Польщі перевищує 183 дні, то ви сплачуєте зі своїх доходів податок у Польщі”, – йдеться в повідомленні на офіційному сайті.
Такі громадяни України зобов’язані внести до податкового органу аванс з податку на доходи. Перший авансовий платіж вноситься, коли термін перебування в Польщі перевищить 183 дні.
“При розрахунку суми авансового внеску ви враховуєте доходи, отримані з початку податкового року, за вирахуванням сплачених внесків на соціальне страхування, які підлягають вирахуванню в Польщі. Ви розраховуєте суму авансового внеску за ставкою 12% або 32%”, – зазначено в повідомленні.
У Польщі діє диференційована система оподаткування доходів громадян. Основні ставки податку становлять 12% та 32%.
Ставка 12% стягується з доходів, які не перевищують 120 000 злотих на рік, або 926,6 тис грн за поточним курсом НБУ.
Податок на перевищення цієї суми розраховується за ставкою 32%.
Податок додатково зменшується на суму 3600 злотих, або 12% мінімального неоподатковуваного мінімуму. Мінімальний неоподатковуваний річний дохід у Польщі становить 30 тисяч злотих (або 231 тис грн за курсом НБУ на 21 вересня).
Аванси податку на доходи сплачуються щомісяця до податкового органу на індивідуальний податковий рахунок. Його потрібно сплачувати 20 числа місяця, наступного за місяцем, до якого відноситься авансовий внесок. За грудень аванс сплачується до закінчення подання річної податкової декларації.
Однак паралельно український працедавець буде продовжувати утримувати податки зі свого працівника, який переїхав до Польщі. В результаті виникне подвійне оподаткування доходів.
Для його уникнення до 1 травня наступного року потрібно подати в Україін річну декларацію про доходи з вимогою до української податкової служби про повернення надлишково сплаченого ПДФО, додавши до неї довідку від податкового органу Польщі про суму сплаченого податку.
Чи можна українцям не платити податки в Польщі?
Податкова служба Польщі немає доступу до даних про доходи українських військових біженців, які дистанційно працюють на українських роботодавців, а декларування – добровільне.
Справа в тому, що наразі відсутній обмін інформацією про рахунки громадян між обома країнами.
Україна, для вступу в ЄС, має впровадити міжнародний стандарт автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки громадян між українськими та зарубіжними податковими органами (CRS, Common Reporting Standard). Це потрібно для здійснення оподаткування доходів громадян.
До цього стандарту приєдналося 100 країн, в тому числі країни Євросоюзу. Україна планувала впровадити його ще два роки тому. Наразі Мінфін України планує імплементацію автоматичного обміну інформацією про рахунки громадян з податковими інших країн на кінець 2022 року.
Проте перший обмін інформацією про рахунки може бути здійснено після закінчення воєнного стану.
Джерело