Головна main Бочкала: Маріуполь – найстрашніша воєнна трагедія Європи з часів Другої світової

Бочкала: Маріуполь – найстрашніша воєнна трагедія Європи з часів Другої світової

50

Росіяни відступили з Київщини: що нині відбувається у звільнених містах і селах? Та які страшні згадки залишили по собі окупанти? На цих територіях уже вдалося зафіксувати низку страшних військових злочинів, а люди зможуть повернутися до власних домівок не раніше, ніж за кілька місяців, повідомив воєнний журналіст, волонтер Роман Бочкала.

Координатор проєкту “Стоп корупції” прокоментував поточну ситуацію на Київщині в ефірі програми “Ранок лютого”.

“Як воєнний репортер, що був у багатьох гарячих точках, від Афганістану до Конго, я бачив подібне, мабуть лише раз – у Сирії. Коли бойовики так званої ісламської держави влаштовували такі символічні страти – зв’язували руки своїм жертвам, вкладали їх обличчям униз і стріляли в потилицю. Таким чином, вони розстрілювали місцевих християн, представників інших конфесій. Ніколи не міг подумати, що подібне побачу в Бучі, Ірпені, і що наші українські громадяни таким чином будуть убиті “братами” з росії. Це – реальні військові злочини”, – наголосив Роман.


Він зауважив, що з соціальної точки зору на Київщині сталася справжня гуманітарна катастрофа: паралізована вся інфраструктура й комунікації. Відтак попереду величезна робота з відновлення населених пунктів.

“Ці міста завжди вирізнялись своєю сучасністю, динамічним розвитком. Але зараз усю цю територію відкинули на багато років назад. Та головне – що по всій Київщині бойові дії припинені. Можу запевнити, що сьогодні російських терористів в області дійсно немає. Хіба що хтось відстав від обозу, ховається в лісах і труситься від страху. Але в цілому ситуація стабілізована”, – коментує воєнний журналіст.

Як повідомляють очевидці, у Бучі окупанти замінували двори, дитячі майданчики, двері помешкань. І спрогнозувати, скільки часу знадобиться для повного розмінування, наразі важко.

“За правилами війни – є міжнародні конвенції, що регламентують бойові дії – при мінуванні територій мають складатися мапи мінних полів. І відступаючи, бійці мають ці мапи передавати, але це – у випадку перемир’я. У нас із рф, з одного боку, жодного перемир’я немає. З іншого боку, я думаю, що росія ніколи ці мапи не передасть. Я навіть не впевнений, що вони їх взагалі складали”, – пояснює Бочкала.


Журналіст навів приклад Голанських висот в Ізраїлі, де власне бойові дії з сирійцями велися багато років тому. Але на окремих ділянках розмінування проводять досі. Причому в Ізраїлі перші два етапи розмінування – це робота саперів і спецгруп, а третій – так звані пасовища, коли на території запускають худобу. І весь процес може тривати роками. Тож заходи з установлення безпеки в Бучі й Ірпені займуть принаймні декілька місяців.

Роман також зазначив, що на початку боїв на Київщини у ЗМІ було багато панічних повідомлень про “кадирівців” в області.

Проте для ЗСУ тікток-військо з Чечні виявилось не таким вже й страшним противником.

“Вони страшні лише коли озброєні до зубів, і лише для мирних мешканців – жінок, старих, дітей. Коли вони ґвалтують жінок, розстрілюють їхніх стареньких батьків. От у цьому вони сильні, і більше – ні в чому. Як показав досвід цієї війни, в бойових діях вони неефективні. Вони можуть зробити гарне фото для Інстаграму, відростити довгу бороду, продемонструвати всім круту амуніцію. Але це – ряжені війська. Їх роль полягала в іншому. Їх відрядили до України з росії не для того, щоб воювати, а щоб влаштувати терор на окупованих територіях. Проводячи аналогію з Вермахтом, це – чистої води СС, підрозділ для каральних операцій”, – наголосив Бочкала.

За його словами, саме цим нині “кадирівці” займаються і в заблокованому Маріуполі. Адже вочевидь, одним із завдань путіна є поширення паніки, терору, організація показових страт тощо.

Ще одна цікава подія останніх днів: Мі-28 розвалився у повітрі.

У цьому випадку тактика “танець страху”, яку гелікоптери росіян використовують із початку війни, не спрацювала, і це робить ситуацію в певній мірі унікальною. На думку Романа, це свідчить про слабкий стан підготовки нинішнього льотного складу й авіації російської федерації.

Також він звернув увагу, що вже неодноразово зафіксовано ситуації, коли російськи пілоти, катапультуючись, розбиваються, тому що їм підрізають стропи, неправильно складають парашути. Ймовірним мотивом таких внутрішніх диверсій є спроба унеможливити потрапляння пілотів живими у полон, де вони могли б дати свідчення про виконання злочинних наказів.

“Але головне, що ми побачили на прикладі Мі-28 і на прикладі іншої бойової техніки: реальний рівень підготовки росіян – набагато нижчий за той, на який вони розраховували. Я вважаю, що путін перебуває в певному інформаційному вакуумі. Він не користується інтернетом, а всю інформацію споживає з донесень тих підлеглих, яким довіряє. Звісно, йому весь цей час розповідали, як прекрасно утримується його армія. Як усе чудово, сучасно, відремонтовано. Але зараз усі побачили, які в них проблеми з забезпеченням. Як їм катастрофічно не вистачає окремих компонентів. Як усе це, ймовірно, розкрадали в росії всі ці роки. Саме тому вертолітний склад підготований набагато гірше від заявленого рівня, і їм вже доводиться перекидати в Україну авіатехніку, що стояла в резерві”, – зауважує Роман.

Однією з найгарячіших і найболючіших точок наразі залишається Маріуполь.

Розповіді людей, яким вдається евакуюватися з міста, шокують, і ситуація дедалі загострюється в очікуванні активізації другої фази війни на сході України.


“Стан Маріуполя – дуже важкий. Складно наводити точні цифри, бо картина постійно змінюється, і ми практично не отримуємо з міста оперативних даних. Тому можна оперувати виключно приблизними оцінками. На сьогодні, на мій погляд, у Маріуполі ще залишаються близько 100 тисяч осіб. Більша частина населення перебуває у підвалах, в укриттях, і з ними практично немає зв’язку. Місто в повному сенсі зараз не контролюється ані українською стороною, ані росією.

З тих мікрорайонів, які зараз контролюють окупанти, мешканців просто викрадають – як рабів, як худобу, формують колони й вивозять силоміць. Їх ніхто ні про що не питає. Зрозуміло, що люди не хочуть їхати в рф. І ми вже фіксуємо випадки, коли громадяни подають сигнали своїм родичам – хтось із так званої “ЛНР”, а хтось вже навіть із Мурманську. Там відбувається справжня гуманітарна катастрофа, яка, на мій погляд, за своїм рівнем жахіть вже перевершила боснійську Сребреницю. Сьогоднішній Маріуполь – це найстрашніша воєнна трагедія в Європі з часів Другої світової війни”, – підсумував журналіст.

Як “Стопкор” повідомляв раніше, у центральних кварталах Маріуполя вже декілька днів точаться запеклі вуличні бої. При цьому в облозі та під вогнем окупантів залишаються десятки тисяч мешканців.

Завантажити більше пов'язаних статей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *