Головна main “Білий квиток” за 1400 доларів: як працює шахрайська схема виїзду чоловіків за кордон

“Білий квиток” за 1400 доларів: як працює шахрайська схема виїзду чоловіків за кордон

91

На тлі продовження воєнного стану і загальної мобілізації, а також дискусії з приводу заборони військовозобов’язаним чоловікам залишати терени України, в мережі активізувались шахраї та корупціонери. Сумнівні ділки різного штибу пропонують оформити пакет документів для виїзду за кордон за неофіційну “винагороду” в інвалюті. Як працюють ці схеми?

Досліджуючи тему виїзду військовозобов’язаних українців за межі країни, наша редакція натрапила на декілька сайтів, що пропонують “легально оформити” виїзд чоловіків віком від 18 до 60 років за кордон. Їхні творці обіцяють “консультування всіх бажаючих, як виїхати”, “жодних питань на кордоні”, “швидке оформлення” та “лояльні ціни”.

Судячи з рекламних банерів, купити виїзд за кордон для чоловіків тепер можна просто на OLX.


В якості додаткової реклами розміщають відео-відгук нібито від родички чоловіків, що успішно скористалися послугою. Щоправда, коментарі до відео на ютубі завбачливо вимкнені.

А от у телеграм-каналі ділків інформації для бажаючих купити виїзд за кордон для чоловіків набагато більше. Для створення ажіотажу й просування своїх послуг використовують емоційні пости, що психологічно тиснуть на аудиторію, з наративами: “повістки вже роздають просто на вулицях”, “скоро можуть взагалі закрити кордони, поспішайте”. З етичних міркувань, ми не даємо посилання на канал сумнівних “посередників” та приховуємо його назву та адресу.

У чималій кількості публікацій у соцмережах також ідеться про нібито зміни правил перетину кордону й розширення переліку чоловіків, яким дозволено виїзд за межі України. Такими повідомленнями з яскравим емоційним забарвленням канали маніпулюють гострою для суспільства темою і заманюють нових підписників.


Пошук клієнтів також ведеться за допомогою прицільної реклами в Інстаграм. У відеоролику, який поширюється в Інста-історіях і таргетується на чоловічу аудиторію 18-60, використовують фото президента Зеленського і міністра оборони Резнікова на тлі закордонних курортів. Акаунт, з якого транслюється реклама, зареєстрований за кордоном, повідомляє Фокус.

Який механізм вивезення військовозобов’язаних чоловіків за кордон?

Як довідався “Стопкор” за результатами спілкування з “менеджером” одного з таких телеграм-каналів, переважно працюють три схеми виїзду чоловіків за кордон:

“Білий квиток” або оформлення довідки про непридатність до військової служби. У цьому варіанті посередники пропонують оформити наступний пакет документів:

 • тимчасове посвідчення з взяттям, зняттям з обліку, виключенням з реєстру;
 • висновок ВЛК;
 • довідка з інституту нейрохірургії, пульмонології чи кардіології (в залежності від діагнозу);
 • дозвіл на перетин кордону.

Ціна питання – від 1400 доларів (з них 800 доларів ділки просять авансом, і це свідчить про можливе шахрайство – адже у випадку, якщо схема зірветься, повернути “завдаток” клієнту буде неможливо).


Нагадаємо, військовозобов’язані, визнані відповідно до висновку ВЛК тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я або ж повністю непридатними з виключенням з військового обліку, за законом дійсно не підлягають мобілізації і можуть вільно перетинати кордон. Однак перелік хвороб, що є реальним приводом для отримання “білого білету”, у воєнний час суттєво коротший, аніж у мирний, а висновок про непридатність має право зробити виключно відповідна військово-лікарська комісія (ВЛК)!

“Волонтери-дальнобійники”. Ідеться про оформлення чоловіка водієм транспорту, що здійснює перевезення за кордон вантажів для потреб ЗСУ чи гуманітарних вантажів. У даному варіанті мова йде про наступні документи:

 • протокол прийняття рішення на засіданні благодійного фонду;
 • підписаний документ ОВА;
 • витяг з бази “Шлях”;
 • посвідка міжнародного волонтера.

Ціна питання – від 1400 доларів (з них 1000 доларів – знову ж таки, “перший авансовий платіж”).

“Студент закордонного вишу”. В цьому випадку чоловіка оформлюють на денну форму навчання до ВНЗ європейської країни (найчастіше – Польщі, Чехії). Пакет документів включає:

 • тимчасове посвідчення з відстрочкою від призову;
 • оригінал документа про зарахування;
 • оригінал стипендії (замість проплати за навчання).

Цей варіант – найдорожчий. Ціна питання – від 2400 доларів (з них 1400 – авансом).

Зауважимо, що шанси реально виїхати за кордон, скориставшись пропозицією ділків, у кращому випадку – 50:50

По-перше, вас можуть банально “кинути” ще на етапі перерахування авансу. У цьому випадку жодних документів “кидали” оформляти не будуть. Адже отримані “аванси” і є основним джерелом доходу шахраїв, зазначає журналіст Кирил Вольний.

“Основна назва шахраїв – FREECORDON, називають себе Агенцією Фрікордон. Створені ними під різними іменами групи в телеграмі не мають прямого посилання, всі посилання тимчасові, це зручно, щоб ховатися від тих, хто вже вніс передоплату. Вони дуже переконливо пропонують чотири варіанти виїзду за кордон: білий квиток, волонтерство, виїзд на навчання чи на лікування.

Спілкуючись із ними, для себе я “обрав” варіант волонтера. Це коштує 2000 доларів, з них 1000 – передоплата на картку чи криптовалютою. Решту начебто потрібно віддати водію вже після перетину кордону. Досліджуючи цю тему і відгуки в інтернеті, дійшов висновку, що це швидше за все – шахраї, мета яких – видурити аванс. Далі вони відповідатимуть вам ще деякий час, будуть тягнути резину, а потім просто видалять чат із вами”, – розповів Кирил.


Варто зазначити, що менеджери ще одного з подібних тг-каналів, коментуючи необхідність передоплати, зазначають, що це – авансовий платіж, щоб “заплатити держслужбовцю, який робить документи”. Інакше кажучи – завуальований хабар.

По-друге, якщо ви надаєте шахраям персональну інформацію про себе, скани паспорту, ІНН тощо, вони можуть використовувати їх для інших афер та отримання накладених платежів через Нову пошту.

По-третє, немає жодної гарантії, що обіцяні документи будуть належним чином оформлені.

По-четверте, на кордоні до таких посвідок ставляться більш пильно – в міграційних службах ЄС поінформовані про можливі схеми обходу заборони на виїзд військовозобов’язаних українців за кордон.

По-п’яте, мережу в будь-який момент можуть “накрити” правоохоронці.

Так, на початку червня у Львові був затриманий киянин – організатор схеми незаконного перетину меж України для громадян призовного віку. За оформлення документів для виїзду чоловіків у сусідню Польщу зловмисник вимагав від 3000 до 5000 доларів.

Зважаючи на те, що випадки такого напівлегального перетину кордону все ж задокументовані, можна припустити, що у ймовірному корупційному механізмі, крім власне інтернет-посередників, задіяні ще низка осіб: окремі представники медзакладів, ВЛК військкоматів, фіктивні благодійні фонди, чиновники місцевих адміністрацій, представники приватних закордонних вишів, чиновники прикордонної служби тощо.

Нагадаємо, нещодавно “Стопкор” з’ясував подробиці шахрайської схеми за можливої участі службовців ДМС Київщини. Метикуваті посередники пропонували за винагороду у 5 тисяч гривень “пришвидшити” процедуру оформлення закордонних документів для українців в обхід черги в одному з міст Київської області.

Завантажити більше пов'язаних статей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *