Головна main Арсеній Яценюк: «Ми відчуваємо моральну підтримку з боку тисяч громадян РФ»

Арсеній Яценюк: «Ми відчуваємо моральну підтримку з боку тисяч громадян РФ»

155

24 серпня 2022 року, в 31-у річницю проголошення незалежності України, колишній прем’єр-міністр країни, лідер партії «Народний фронт» Арсеній Яценюк поділився своїм баченням нинішньої ситуації.

– Багато хто називав вас лідером «партії війни». І ось вона йде. Ваше ставлення до цієї ситуації?

– Я завжди був упевнений, що атака на Україну буде. Захід тоді по-різному на це дивився, але зараз вони вже чітко зрозуміли, що це була не «партія війни», а партія світового порядку. Якщо ви не будете карати агресора, міжнародного злочинця, він прийде до вас додому. Сьогодні він не прийшов додому до наших західних друзів з однієї причини – ми, Україна, встали на порозі цього дому і б’ємося за свою і за нашу спільну свободу.

– Чи довго Україна витримає таку війну?

– Сьогодні Україна економічно неспроможна без Західної підтримки через російську військову агресію. Ми знаходимося на апараті штучного дихання, який нам надали наші західні друзі і партнери. Чому так сталося? Росіяни тимчасово окупували 23% української території, заблокували всі порти, розбомбили інфраструктуру і промислові об’єкти. Наші діти фактично втратили можливість навчатися. Ситуація має величезні як економічні, так і психологічні наслідки.

– Ви впевнені, що захід і далі допомагатиме Україні?

– Він не допомагатиме тільки в тому випадку, якщо Україна не демонструватиме ті реформи, які необхідні для її вступу до Євросоюзу. Він не фінансуватиме Україну, в якій немає незалежних судів, зрозумілої ефективної державної системи управління, незалежних і ефективних антикорупційних органів. Ситуація дуже-дуже важка як на військовому, так і на економічному фронті. Без Західної підтримки на даному етапі неможливо утримати українську фінансову і бюджетну систему. Змінити ситуацію можна тільки перемогою на військовому фронті. Після цього захід надасть велику програму економічного стимулювання (я це називаю «новий план Маршалла») під конкретні зобов’язання української влади.

– Одним з елементів тиску на Росію стали безпрецедентні санкції. Наскільки вони ефективні?

– Справжні економічні санкції, введені проти Росії і мають ефект вже сьогодні, матимуть жорсткий ефект завтра і післязавтра, коли Росія ослабне. Тільки тоді, коли Україна відновить територіальну цілісність, можливо, будуть якісь переговори. Але тоді я не знаю, про що перемовлятися, крім одного – це репарації, які агресор повинен заплатити Україні. А все інше має відбуватися в Міжнародному кримінальному суді, за результатами якого ті, хто вчинив агресію, будуть змушені заплатити за це платити не тільки в кримінально-правовому, а й у фінансовому сенсі.

– Але війну підтримує більшість росіян?

– За кількістю населення існує досить велика підтримка, чого не скажеш про кількісні показники армії, економіки, фінансів: тут західний світ в десятки разів сильніший. Але питання навіть не просто в кількості армії і грошей, а в цінностях. З самого початку війни проти неї виступили багато видатних росіяни. Багатьом з них довелося виїхати. Багато сьогодні надають, в тому числі, і матеріальну підтримку Збройним силам України.

– Ви можете назвати конкретні приклади?

– В основному, російські бізнесмени, які допомагають нам, воліють це робити, не афішуючи себе. Їх можна зрозуміти, оскільки з багатьох причин вони не можуть кинути свій бізнес і виїхати з Росії. Але багато хто не приховують своєї позиції і надають допомогу відкрито. Назву лише деяких, кого знаю особисто, і знайомством з ким пишаюся – ці люди не побоялися кинути виклик диктаторському режиму. Наприклад, ігор Волобуєв, який пожертвував усім, звільнившись з посади віце-президента Газпромбанку. Він виїхав з Росії і вступив спочатку в Київську територіальну оборону, а потім вступив в легіон «Свобода Росії» – підрозділ ЗСУ, що складається з російських добровольців, які перейшли на бік України.

Саме через Газпромбанк Європа змушена платити за російський газ, і ігор не захотів залишатися в установі, за допомогою якої зараз намагаються змусити країни Європи розплачуватися за газ в рублях. Ігор так і заявив мені, що не міг більше перебувати серед цих людей.

– А як себе повели бізнесмени, які працювали, так би мовити, по обидва боки кордону?

– Я добре знаю міжнародного підприємця Михайла Гулеватова. Він займається фрахтовим бізнесом і довгі роки забезпечував Залізничний транзит вантажів між Росією і Україною. Однак з 2014 року він став великим спонсором Збройних сил України, активно допомагав нашим хлопцям із західних областей. Його компанії постачають на адресу наших Збройних сил Квадрокоптери, бронежилети, військову амуніцію. Він теж пішов ва-банк, вирішив вийти з бізнесів зі своїми російськими партнерами, подав на них до місцевих і міжнародних судів, і я сподіваюся, що виграні кошти Михайло теж направить на зміцнення обороноздатності України.

– Судові процеси теж можуть дати фінансове підживлення українській армії?

– Зрозуміло! У вересні я планую зустрітися з талановитою російською підприємницею Катериною Босов. Я знаю її багато років, свого часу вона допомагала нам через ланцюжок фірм постачати антрацитове вугілля на металургійні заводи, реально ризикуючи сісти за грати, якби про це дізналася російська влада. Російські спецслужби експропріювали її вугільні активи, шляхом фабрикації кримінальних справ видавили на захід, як надходили до цього з багатьма успішними бізнесменами, своїми силами створили цілі бізнес-імперії в різних галузях. Катерина зараз знаходиться у Франції, де закликала заморозити активи російських державних компаній по всьому світу і направити ці гроші на боротьбу з російською агресією. Ми допоможемо їй у міжнародних судах відстояти її законну власність, і я знаю, що вона ці гроші, безумовно, спрямує на підтримку ЗСУ і наші благодійні проекти.

– Подібні дії з боку громадян країни-агресора вселяють у вас оптимізм?

– Більше того, я вважаю, що так звана всенародна підтримка війни – повністю дута. Далеко не всі можуть матеріально підтримати Україну, та це зсередини Росії просто небезпечно. Але моральну підтримку з боку росіян ми відчуваємо величезну. Мій знайомий з Москви розповідає, що серед мільйонів машин дуже рідко можна зустріти автомобіль з нанесеною «zвастікой» – їх примусово клеять на сміттєвози і автозаки. А за “zвастику” на особистому авто можна отримати цеглою по склу. Ось справжня “підтримка” цієї військової авантюри.

Завантажити більше пов'язаних статей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *