Головна main Доходи Росії від експорту газу до ЄС обвалилися у вісім разів

Доходи Росії від експорту газу до ЄС обвалилися у вісім разів

49

Переживши енергокризу, ЄС зірвався з російської газової «голки»

«Росія втратила газовий важіль тиску на Європу», – сказав Financial Times європейський чиновник, який займається енергетичною політикою, і має всі підстави так стверджувати.

Справа не лише в тому, що ціна газу в Європі впала більш ніж на 90% із серпня 2022 р., коли досягла піку внаслідок організованої Володимиром Путіним газової блокади Євросоюзу за допомогою скорочення постачання «Газпрому». Переживши енергокризу, ЄС зірвався з російської газової «голки».

З мирного березня 2021 р. по березень 2023 р. постачання російського газу до Європи впало на 74%, йдеться у внутрішньому документі Єврокомісії (ЄК), з яким ознайомилася FT.

А «Газпром» (і через нього – бюджет Росії, керівництву якої гостро потрібні гроші на продовження розв’язаної ним війни) втратив десятки мільярдів доларів.

Якщо в березні 2022 р., коли ціни на газ уже летіли вгору, ЄС заплатив за постачання російського газу загалом 21,4 млрд євро, то в березні 2023 р. – лише 2,7 млрд євро, йдеться у документі ЄК. Тобто газові доходи Росії обрушилися у вісім разів.

Впоратися з енергокризою ЄС допомогло збільшення закупівель у інших постачальників, насамперед – зрідженого природного газу у США, а також заходи економії. У серпні минулого року ЄК запровадила норму про добровільне скорочення споживання газу у період до березня 2023 р. на 15% порівняно із середнім рівнем за останні п’ять років. Після закінчення опалювального сезону її дія була продовжена ще на рік.

За розрахунками ЄК, цього року ЄС заощадить 60 млрд. кубометрів газу. Це «більше того обсягу газу, як трубопровідного, так і ЗПГ, що ми все ще очікуємо імпортувати з Росії 2023 р.», йдеться у документі ЄК. І на 8 млрд кубометрів більше, ніж блок зекономив у попередньому раунді скорочення споживання.

Високі ціни енергоресурсів минулого року змусили низку європейських компаній скоротити випуск продукції або навіть зупинити виробничі потужності. Млявий попит на газ у промисловості – основна причина падіння цін на газ, електрику та вугілля на 90% з пікових позначок, вважає Джеймс Хакстепп, стратег із сировинних ринків BNP Paribas. Свій внесок також зробили м’яка зима та інші заходи економії, зокрема споживачів.

Падіння попиту на газ стало наслідком не «удачі», а вжитих торік антикризових заходів, включаючи норму про 15% скорочення, сказала єврокомісар з енергетики Кадрі Сімсон у середу на зустрічі з іншими керівниками відомств ЄК. Також допомогли заходи підвищення енергоефективності та прискорене нарощування потужностей у сфері відновлюваної енергетики.

Якщо ЄС справді вдасться скоротити споживання цього року на 60 млрд кубометрів, виникне надлишок пропозиції, і «ціни впадуть дуже сильно», вважає Хеннінг Глойштейн, директор з енергетики, клімату та ресурсів Eurasia Group.

Ціна найближчого ф’ючерсу на газ Dutch TTF опустилася в четвер до 25 євро/МВт год ($280 за 1000 кубометрів), тоді як наприкінці серпня 2022 р. вона перевищувала 340 євро ($3600 за 1000 кубометрів). Ціна майже повернулася до рівня 20 євро, який не перевищувала протягом десятиліття до того, як почала зростати восени 2021 року.

Щоправда, ринок очікує на підвищення ціни до 44-48 євро/МВт год до середини зими. Деякі промислові компанії, наприклад, французька Aluminium Dunkerque і норвезька Yara International, знову збільшують виробництво, користуючись енергоресурсами, що сильно подешевшали. Але навіть якщо газ дещо подорожчає, Газпрому це не допоможе.

Сукупні поставки з Росії, за уточненими даними ЄК, впали зі 150,2 млрд кубометрів у 2021 р. до 74,4 млрд 2022 р. З початку цього року ЄС отримав від Росії всього 10,8 млрд кубометрів.

За прогнозами, цього року «Газпром» продасть за кордон лише 50 млрд. кубів газу – мінімальний обсяг з кінця 1970-х років.

Завантажити більше пов'язаних статей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *