Головна dossier-ua Никита Ізмайлов розповів про роботу sportbank та перспективи українських фінтех-проєктів під час війни

Никита Ізмайлов розповів про роботу sportbank та перспективи українських фінтех-проєктів під час війни

680
Никита Измайлов

Зростання депозитів у sportbank Никити Ізмайлова відбулося саме під час війни, цю послугу необанк запустив у лютому напередодні російського вторгнення. Збільшення депозитів за форс-мажору – безумовне свідчення глибокої довіри клієнтів до банку.

Як Никита Ізмайлов утримав на плаву sportbank під час війни

Sportbank – український необанк. Він не має фізичних відділень, тому усі операції – замовлення карток, відкриття депозиту, отримання кредиту тощо – клієнти здійснюють за декілька кліків на застосунку у смартфоні. У жовтні необанку виповнилося три роки й весь цей час він працював у надскладних умовах.

Никита Ізмайлов є інвестором та СЕО профільного фінтех-фонду N1, у портфелі якого необанк sportbank, платіжна система Asquad, стартап TRANSENIX з технологією Tap to phone та інші фінтех-проєкти. Він акціонер БК Parimatch та сервісу онлайн-кредитування Money4YOU.

НЕСПОРТИВНІ УМОВИ

Після запуску sportbank в жовтні 2019 року вже у березні 2020-го уряд запровадив карантин через пандемію COVID-19. Бізнес терпів збитки, а люди втрачали роботу та засоби до існування. А коли Україна тільки-но почала оговтуватися від коронавірусних обмежень, 24 лютого 2022 року росія розпочала широкомасштабну агресію.

Втім, пропозиції, які надавав необанк у непрості часи, виявилися потрібними клієнтам – вони отримали ексклюзивні переваги у порівнянні з клієнтами традиційного банкінгу. Наразі у sportbank більше 500 тис. клієнтів, кредитний портфель на 1 млрд грн, 100 тис. ощадних рахунків на суму близько 100 млн та близько 15 тис. депозитів на понад 100 млн грн.

Причому зростання депозитів відбулося саме під час війни, цю послугу необанк запустив у лютому напередодні російського вторгнення. Збільшення депозитів за форс-мажору – безумовне свідчення глибокої довіри клієнтів до банку.

«Ми йдемо своїм шляхом. Власне, цей принцип я сповідую ще з часів роботи у Parimatch, і він працює. Ми не будуємо планів про зайняття конкретної частини ринку. Наша стратегія пов’язана з нашими очікуваннями по фінансовому результату. Менше з тим динаміка нашого розвитку становить від 500 до тисячі клієнтів на день. 2020 рік ми закінчили з кількістю 150 тис. клієнтів, а 2021-му – 350 тис клієнтів. На сьогодні маємо близько півмільйона клієнтів і до кінця року, гадаю, отримаємо ще до 100 тис. Тобто в нас буде під 600 000 клієнтів на кінець 2022-го», – розповів Никита Ізмайлов.

Одна з причин високого рівня довіри клієнтів до sportbank у тому, що усі процеси необанку з першого дня російського вторгнення залишалися безперебійними. Картки працювали, виконувалися всі операції, були доступними ліміти та клієнтські баланси. До того ж з перших днів повномасштабної війни необанк не відключав кредитні ліміти. Це сильно допомогло багатьом людям, які опинилися у скрутному становищі на той момент. Пізніше, коли ситуація ускладнилася, sportbank лише на деякий час скоротив ліміти, але згодом їх повернув. Нарешті, необанк не змінював ставок та комісій.

«Взагалі в усіх українських банках питання кредитування під час війни – одне з надскладних. Наш підхід – індивідуальний та лояльний до кожного клієнта. Ми розуміємо, що все змінилося, деякі люди втратили роботу, хтось переїхав, – підкреслив Никита Ізмайлов. – Тому зараз ми рухаємося дуже повільно, і наше завдання – приростати з точки зору кредитування на таких обсягах, щоб компенсувати погашення, які роблять зараз клієнти. Наразі ми зберігаємо поточний рівень, на кінець 2022 року та на 2023 – плануємо зростання».

Як sportbank вдалося зберегти стабільність роботи в умовах форс-мажору? По-перше, був радикально змінений принцип організації роботи – необанк повністю перейшов на дистанційку. В Києві функціонують два офіси й за потреби співробітники відвідують їх. Але вся система зустрічей та нарад була перебудована таким чином, щоб людина могла приєднатися з будь-якого місця.

Була сильно скорегована продуктова дорожня мапа. Спочатку у необанку прибрали проекти, пов’язані з програмою лояльності. Була призупинена розробка нових кредитних продуктів, тому що на тому етапі перш за все потрібно було повертати кредитні картки до нормальної роботи.

«Ми розуміли, що в пріоритеті було зробити такі речі, як благодійність, можливість переказати кошти. Оскільки багато українців змушені були виїхати, ми почали доставляти пластикові картки за кордон. Ще ми працювали з лімітами, які змінював Національний банк, намагалися працювати з валютними курсами таким чином, щоб нашим клієнтам було вигідно використовувати саме нашу картку», – зазначив Никита Ізмайлов.

Акціонери sportbank планували досягти беззбитковості проекту у 2022 році, і у них це вийшло. До повномасштабної війни планували збільшити кредитний портфель на півтора мільярди гривень, але зараз він утримується на довоєнному рівні. Планували зростання депозитів, але зараз цей план виконаний частково, що є успіхом з огляду на ситуацію в країні. Планували прирости на 300 тис клієнтів цього року. Наразі прогноз до кінця року – приріст на 250 тис, тому план майже виконаний.

ЗАХІДНИЙ ІНТЕРЕС

Попри війну західні венчурні фонди починають проявляти інтерес до України, а персональні звернення президента Володимира Зеленського до учасників ключових інвестиційних форумів у світі стимулюють цей процес.

«Ризик війни для інвесторів захмарний. Це об’єктивно. Втім, вже з’являються фонди, які потроху починають залучатися до українського ринку. Ризики в таких інвестиціях венчурним капіталам прийняти важко, проте потенційно винагорода дуже велика», – розповів Никита Ізмайлов.

У якості прикладу високого зиску інвестицій в українські стартапи у теперішній час Никита Ізмайлов навів дії власного профільного інвестиційного фінтех фонду N1, який у червні поточного вклав 500 тис доларів у стартап з фінансових технологій TRANSENIX. До початку війни цей же стартап коштував би у п’ять разів більше.

Проєкт TRANSENIX орієнтований на малий та середній бізнес (МСБ). Він є мобільним застосунком з усіма основними функціями POS-терміналу для смартфона с NFC-інтерфейсом. Таких проєктів в Європі лише п’ять. В результаті МСБ не потрібно витрачати гроші на POS-термінали, а клієнт отримує товарно-касовий чек в електронному вигляді.

Никита Ізмайлов відзначив, що виступ на впливовій конференції SALT у вересні президента України Володимира Зеленського та заступники міністра цифрової трансформації Олександра Борнякова справив на учасників потужне надихаюче враження.

«У рамках SALT Зеленський звернувся до топових інвесторів світу з закликом вкладати в Україну. А Борняков пояснив, чому Україна приваблива для інвестицій, про переваги Diia City, а головне, чому ми перемагаємо ворога на полі бою. Відчував гордість за Україну! Підтримую заклик президента та мотивую себе та команду працювати ще наполегливіше, аби наш фінтех-фонд N1 був у майбутньому як мінімум українським BlackRock», – підсумував Никита Ізмайлов.

Завантажити більше пов'язаних статей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *