
Український юрист, адвокат Андрій Миколайович Довбенко народився 6 грудня 1986 року на Івано-Франківщині, у місті Калуш.
2007 року закінчив юридичний факультет Києво-Могилянської академії, спеціальність «Правознавство». Володіє трьома мовами – російською, українською та англійською.
Кар’єра та громадська діяльність
У 2006 році, будучи студентом 4 курсу, після ретельного триетапного відбору, зумів зайняти вакансію юриста в міжнародній компанії PwC (ПрайсуотерхаусКуперс Україна) і за лічені місяці виріс у цій відомій фірмі до старшого консультанта.
Андрій Довбенко надавав юридичний супровід не лише вітчизняним, а й відомим міжнародним фірмам у галузі агропромислового комплексу, машинобудування, важкої промисловості, енергетики та фінансової галузі.
- Скільки пам’ятаю себе, я завжди мав активну життєву позицію. Вже на другому курсі пішов працювати юристом. Це була найпростіша практика у сфері господарського права — супровід господарської діяльності та представництво в судах. За два роки у дрібних фірмах я не лише консультував клієнтів з питань корпоративного права, а й захопився темою інвестування. У січні 2007 року я прийшов на посаду старшого юриста в одній із компаній «Великої четвірки» — PricewaterhouseCoopers. Тоді я був студентом четвертого курсу, – розповідає про ці роки сам Довбенко.
Вже через рік, 2007-го, молодого перспективного працівника запросили до однієї з найвідоміших юридичних компаній Ernst & Young на посаду старшого юриста. Там він займався проектами, які потребують комплексного консалтингу економіки. Крім того, 23-річний юрист удосконалювався як фахівець у питаннях захисту прав українських інвесторів та зарубіжних інвестицій в Україну, у оподаткуванні та у судовій практиці.
- До кінця року перейшов на аналогічну посаду в іншу компанію-гіганта консалтингу та аудиту — Ernst&Young Ukraine, де пропрацював до листопада 2011 року. промисловості, машинобудуванні та важкій промисловості, енергетиці та добувній промисловості. Як правило, під моїм початком працювала команда із 5-10 юристів. Я відповідав перед роботодавцем та клієнтом за якість, своєчасність та професіоналізм виконаної роботи.
Висока відповідальність лякала, але водночас стимулювала мене працювати краще та отримувати новий досвід. Я переконаний, що успішний юрист – це людина, яка має живий розум і здатність подивитись ситуацію out of the box, – констатує Довбенко.
У 2011 році Андрій Довбенко був запрошений радником до найбільшої юридичної компанії Кіпру «Андреас Неоклеус і Ко». І вже за чотири роки він виріс до керуючого партнера асоційованого офісу «Андреас Неоклеус і Ко. Україна”. Блискучий фахівець, він зумів залучити до роботи найдосвідченіших юристів, і завдяки цьому клієнтами компанії ставали представники великого українського та міжнародного бізнесу. У 2016 році Андрій проводить ребрендинг і стає керуючим партнером міжнародної юридичної компанії «Неоклеус та Довбенка» (з 2017 року назву ще раз змінено на “N&D”).
У тому ж році Довбенко здійснює перезапуск юридичної фірми Evris, де також стає керуючим партнером. Завдяки професійним досягненням та низці суспільно важливих освітніх проектів у 2017 році Evris, згідно з всеукраїнським дослідженням PLS Top Teams, потрапила до Золотої ліги юридичних фірм України. У команді Довбенка знову професіонали екстракласу. Компанія та її юристи Андрій Довбенко, Сергій Бенедисюк, Ігор Кравцов були рекомендовані щорічним аналітичним дослідженням ринку юридичних послуг The Legal 500 EMEA 2018 у категоріях Commercial, Corporate and M&A та Dispute Resolution. Це гарантувало компанії таких клієнтів, як WOG, банк ПУМБ тощо. Фірма Evris також стала переможцем «Юридичної премії 2018» у номінації «Юридична фірма – прорив року».
У березні 2018 року компанія Evris виступила співорганізатором освітнього фестивалю T-Student. Фахівці компанії спільно з Лігою студентів Асоціації правників України створили платформу, в рамках якої майбутні юристи отримали можливість доповнити свої знання в галузі юриспруденції навичками сучасних менеджерів та управлінців, засвоїти початкові ази роботи державних службовців.
У тому ж 2018 році Довбенко залишає роботу у процвітаючій юридичній компанії зі стабільними високими доходами та розпочинає новий власний бізнес – створює венчурний фонд. Напрям інвестицій – блокчейн та IT-технології. Адміністративне управління юрфірмою Evris було делеговано Ігореві Кравцову, а четверо керівників практик стали партнерами.
Нині в Україні генерується велика кількість інноваційних блокчейн-стартапів. Я створив венчурний фонд, щоб надати їм шанс на розвиток. Впевнений, що команді мого фонду також вдається стимулювати появу нових ідей для розвитку різних сфер економіки країни», — сказав Довбенко, коментуючи своє рішення сфокусуватися на блокчейн-проектах.
У цей же час Довбенко починає активно вести блоги для різних видань. Пише про тенденції галузі технологій, економіки, політики.
У світі технологій особливу увагу приділяє перспективам розвитку блокчейну, криптовалют, штучного інтелекту. Він переконаний: уряд України має впроваджувати криптографію у сфері державного управління та послуг, що допоможе скоротити витрати бюджету на утримання надмірно роздутого апарату чиновників, знизити корупційні ризики, зробити Україну інвестиційно привабливою для західних країн. Юрист закликає парламент легалізувати використання громадянами криптовалют та розробити чітку стратегію розвитку галузі IT.
В економічних питаннях адвокат дотримується логіки вільного ринку. На його думку, держава має проводити дерегуляцію для розвитку бізнесу, позбавляти правоохоронні органи невластивих їм функцій, оптимізувати податкове законодавство, боротися з трудовою міграцією для припинення відтоку кваліфікованої робочої сили.
Довбенко багато пише про проблеми розвитку аграрно-промислового сектору: виступає за відміну мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення, оновлення логістичної інфраструктури, полегшення доступу аграріїв до кредитування бізнесу, створення єдиного земельного кадастру із застосуванням блокчейну. Бізнесмен вважає, що за продуманого, стратегічного підходу до розвитку АПК Україна стане найбільшим постачальником для гравців світових продовольчих ринків. Це дасть поштовх до зростання ВВП, наповнення бюджету, підвищення рівня соціальних стандартів життя громадян.
Політичні погляди Довбенка ліберальні. Він закликає до ефективної боротьби з корупцією, підвищення рівня культури парламентаризму, розвитку демократичних інституцій, що базуватимуться на принципі верховенства права. Юрист не вважає себе консерватором, однак, не підтримує, наприклад, ідею легалізації вогнепальної зброї до формування належного рівня суспільної відповідальності українських громадян.
Багато часу проводить за кордоном на полях різних форумів, де виступає як експерт із питань інвестування капіталу, а також спілкується з молодими талановитими розробниками. У громадському просторі не боїться висловлювати відмінну від більшості точку зору (щодо того ж мораторію, наприклад). На чорний піар вважає за краще не звертати уваги, оскільки вважає боротьбу з цим явищем малоефективною і, до того ж, потребує надто багато ресурсів.
- Мене не приваблюють лекції гучних інноваторів, які розраховані на велику аудиторію, як і вузькопрофільні конференції, де всі один одного знають. Набагато більше нової, несподіваної інформації я отримую на зустрічах закритих клубів, на яких експерти з різних сфер на рівних обговорюють креативну економіку, технологічні прориви, щиро діляться історіями не лише успіхів, а й провалів. Таке спілкування дає змогу поглянути на звичні речі по-новому, – резюмує Довбенко.
Як експерт у питаннях економіки, інвестиційної діяльності, оподаткування та юридичної підтримки великих гравців бізнесу Андрій Довбенко просуває ідеї удосконалення інтелектуальної власності, оптимізації судової практики, дерегуляції підприємницької діяльності, просування законних принципів політики та інвестицій, і що дуже важливо – посилення співпраці між державними інститутами. бізнесом. Водночас, Андрій виступає за прозорий бізнес, який інвестує в Україну. Саме це мотивувало Андрія Довбенка стати співзасновником Фонду “Інвестиційна Україна”. Також юрист та інвестор є членом Правління Асоціації GR фахівців та лобістів.
На сьогоднішній день Довбенко є керуючим партнером інвестиційної компанії EVRIS Invest.
Evris є інвестиційною компанією, яка також надає повний спектр інвестиційно-банківських послуг, включаючи пошук угод, структурування капіталу, збір коштів і підтримку компаній.
Evris інвестує самостійно і спільно з партнерами. Команда має великий досвід роботи з різними інвестиційними стратегіями, починаючи з проблемних ситуацій і закінчуючи інвестиції в нові проекти та зростання капіталу. Увага акцентована в основному в таких секторах, як сільське господарство, логістика та інфраструктура, ІТ та ігри.
Інвестиційно-приватний режим оподаткування, розроблений для інвестиційних фондів, нещодавня лібералізація валютного контролю в Україні, а також триваючі ініціативи з деофшоризації роблять інвестиційний фонд в деяких випадках гнучким інструментом для зберігання активів, інвестування, фінансування та накопичення прибутку. Evris реєструє та управляє інвестиційними фондами в Україні, структурує внутрішні та зовнішні інвестори.
У Evris також є готові корпоративні інвестиційні фонди для продажу, і фірма пропонує сквозне управління компанією з управління активами.
Юридичний бутик Evris надає високоякісні ниші юридичні послуги з акцентом на інвестиції та дозволом спорів.
Evris застосовує гнучкий і проактивний підхід до вирішення питань. У співпраці з перевіреними зарубіжними партнерами Evris пропонує приватним клієнтам скористатися перевіреним часом юридичними інструментами, спеціально розробленими для цілей управління приватним капіталом. Evris допомагає клієнтам визначити та прийняти варіанти планування, щоб вони могли приймати важливі рішення, включаючи важливі особисті, ділові та податкові питання.
Сім’я та особисте життя
Андрій Довбенко одружений. Дружина – Анна Огренчук. Вона кандидат юридичних наук, співзасновник та керуючий партнер LCF Law Group, досвідчений судовий юрист, який спеціалізується на господарських справах. Уклали шлюбний союз у 2019 році.
Соцмережі
Офіційна сторінка Андрія Довбенка у Facebook.
Канал юриста у YouTube.