Зі слів Обами про диктаторські режими перед нами постає Росія

У своєму виступі на 70-й сесії Генеральної Асамблеї ООН Обама звернув увагу на те, що диктаторським режимам притаманна нестабільність, внутрішні репресії та зовнішня агресія, яка є проявом не сили, а слабкості диктатур. Цікаво, що великою мірою ці слова стосуються внутрішньої ситуації в Росії та її агресії щодо України.

Так, Обама заявив, що деякі країни порушують міжнародні закони, підривають засади демократії та права людини, жорстко контролюють інформацію та обмежують простір цивільному суспільству. Причому такий відкіт від демократії пояснюють протидією безладу, тероризму та зовнішньому втручанню. «Ми бачимо, що страхи пересічних людей експлуатують через заклики до сектантства або трибалізму, або расизму, або антисемітизму, через заклики до величного минулого», — відзначив Обама.

«Історія останніх двох десятирічь підтверджує, що сьогоднішній світ, диктаторські режими є нестабільними. Сильні люди сьогодення стають іскрою революції завтра. Ви можете кинути у в’язницю ваших опонентів, але ви не можете ув’язнити ідеї. Ви можете намагатися контролювати доступ до інформації, але ви не можете перетворити брехню на правду», — сказав Обама.

Обама підкреслив, що замість звинувачень США у змові у зв’язку з підтримкою неурядових організацій, які викривають корупцію та вселяють надії у людей по всьому світу, потрібно усвідомити, що причиною змін є розвиток технологій, соціальні медіа та непереборне бажання людей у різних куточках світу робити власний вибір відносно управління у країні.

В сучасному світі сила країни більше не визначається однією здатністю контролювати території. Стійке процвітання країни залежить не стільки від використання запасів сировини, скільки «від успіху її людей, їх знань, їх інновацій, їх уяви, їх творчості, їх мотивації, їх самореалізації, які, в свою чергу, залежать від прав кожної людини, ефективного управління країною та особистої безпеки», — зазначив Барак Обама. Він продовжив, що внутрішні репресії та агресія у відношенні до інших країн свідчать про відмову забезпечити вищевказані засади. Політичні кроки и намагання об’єднати людей на засадах демонізації інших призводять до нерелігійного сектантства, вузького трибалізму або агресивного патріотизму; на якийсь момент вони можуть виглядати як прояв сили, але їхня слабкість незабаром проявиться.

У цьому контексті можна сприймати також слова Обами щодо агресії Росії відносно України. «Сьогодні в Росії, контрольовані державою засоби масової інформації можуть описувати ці події як приклад відродження Росії…Тим не менш, подивіться на результати. Український народ більше, ніж коли-небудь, зацікавлений в узгодженні з Європою замість Росії. Санкції привели до втечі капіталу. Договірна економіка, впав рубль і еміграція більш освічених росіян.

У цьому контексті також цікаві слова Обами щодо агресії Росії відносно України. «Сьогодні в Росії, контрольовані державою засоби масової інформації можуть описувати ці події як приклад відродження Росії», — зазначив Обама. Тим не менш, сказав він, якщо подивитися на результати, то можна побачити, що український народ більше, ніж коли-небудь, зацікавлений у співпраці з Європою, а не з Росією, а санкції привели до втечі капіталу з Росії, економічному спаду, падінню рубля та еміграції з країни більш освічених росіян.

Повний текст виступу Обами опубліковано на сайті газети Washington Post.