Закон про люстрацію не відповідає Конституції

 

Голова Національної асоціації адвокатів Лідія Ізовітова заявила, що Закон України «Про очищення влади» не відповідає Конституції та порушує права осіб, що підпадають під люстрацію.

Учасники круглого столу «Люстрація: шлях в Європу?» піддали критиці положення закону про люстрацію, і окреслили основні недоліки очищення влади в Україні. На думку адвокатів, відповідно до висновку Венеціанської комісії та досвіду багатьох держав, що провели очищення влади, українська люстрація має суттєві недоліки. Зокрема, на заході порушувались питання незаконності колективної відповідальності чиновників та необхідності запровадження індивідуального підходу до кожного посадовця.

Адвокат Анна Колесник заявила, що судді, які виконують люстрацію, вирішуючи питання про звільнення посадовців, мають бути незалежними. Натомість, судді, присутні на заході, наголосили, що на даний момент суди фактично не є незалежною гілкою влади. За їх словами, вони або самі підпадають під процедуру очищення влади, або зазнають процесу реформування. Дані, оприлюднені на заході, свідчать, що більшість людей сприймають адвокатів як частину судової системи. Внаслідок цього, у населення росте недовіра до правозахисників.