ЮНЕСКО прийняла рішення щодо моніторингу ситуації в Криму

В рамках 197-ої сесії Виконавчої ради ЮНЕСКО на засіданні Комісії з питань програми та зовнішніх зносин ухвалено щодо залучення ЮНЕСКО до моніторінгу ситуації з дотриманням прав людини на півострові.

За повідомленням МЗС України, 14 жовтня в ході 197-ої сесії Виконавчої ради ЮНЕСКО (07-22 жовтня 2015 р.) на засіданні Комісії з питань програми та зовнішніх зносин було ухвалено рішення «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)». Розгляд цього рішення було ініційовано Україною, у співавторстві з 12 країнами-членами Виконради ЮНЕСКО. Документ було представлено на розгляд Головою Меджлісу кримськотатарського народу, Народним депутатом України Рефатом Чубаровим. Проект рішення письмово підтримали 26 з 28 членів ЄС (крім Мальти та Хорватії), а також Канада, Норвегія, США, Туреччина, Швейцарія та Японія.

«У ході дискусії на підтримку України виступили США та Швеція, які оцінили документ як конструктивний і спрямований на конкретну діяльність щодо забезпечення на півострові прав людини у сферах компетенції ЮНЕСКО. Було висловлено беззастережну підтримку положень, на яких базується позиція ООН з питання АРК, викладена у резолюції Генеральної асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 р. Крім того, було оприлюднено спільну позицію Євросоюзу з цього питання з високою оцінкою практичного характеру ініційованого Україною рішення. Опонентом виступила Росія з традиційними аргументами щодо неприпустимості політизації діяльності ЮНЕСКО та втручання у справи суверенних держав. «Проти» проголосували 4 країни: РФ, Індія, КНР, Куба», — повідомляє прес-служба МЗС.

«Зазначене рішення містить низку нових елементів, покликаних забезпечити безпосереднє залучення ЮНЕСКО, включно із конвенційними органами Організації, до моніторингу ситуації в АРК та м. Севастополь у межах мандату ЮНЕСКО. Документ передбачає продовження збору та аналізу відповідних даних з усіх наявних джерел, а також розробку, за сприяння Генерального директора ЮНЕСКО, механізмів спостереження за становищем на півострові. Ухвалене рішення передбачає також звітування Гендиректора на засіданні 199-ї сесії Виконради про здійснену роботу та плановану діяльність ЮНЕСКО з цього питання», — йдеться у повідомленні.