ВР звернулася до США щодо надання Україні статусу Основного союзника поза НАТО

Відповідна постанова ВР «Про Звернення Верховної Ради України до Конгресу Сполучених Штатів Америки щодо безпекових гарантій», за № 6111, прийнята сьогодні на ранковому пленарному засіданні Ради.

«Ми глибоко вдячні США за прийняття у 2014–2016 роках низки законів, спрямованих на підтримку України. Сподіваємося, що всебічне виконання цих законів новою Адміністрацією США, зокрема щодо надання Україні оборонного озброєння, сприятиме стримуванню агресора та закладенню основи для майбутнього тривалого миру. Разом з тим, це не вирішує питання безпеки в Європі у довгостроковій перспективі.

Україна прагне суттєвого поглиблення двостороннього безпекового партнерства між Україною і США. У міжнародній політиці існує успішний досвід такого партнерства — Основний союзник США поза НАТО. Цей статус надано як державам, які перебувають у стані миру, таким як Австралія, Нова Зеландія чи Японія, так і державам, що перебувають під загрозою воєнних дій, як Південна Корея, Афганістан чи Ізраїль.

Відповідно до духу і букви Будапештського меморандуму, а також на розвиток стратегічного партнерства між нашими державами звертаємося до США з проханням розглянути питання щодо укладення з Україною оборонної угоди та надання Україні статусу Основного союзника поза НАТО.

Надання Україні статусу основного союзника поза НАТО та укладення двосторонньої оборонної угоди між Україною та США матиме величезний вплив на припинення російської агресії проти України, стримування агресора та запобігання розпалюванню великої війни в Європі. Це є в інтересах України, США, Європи і усього світу», — йдеться у Зверненні.