Проблема визнання «ЛНР» та «ДНР» терористичними організаціями

За 23 роки незалежності України жодного разу серйозно не ставилося питання щодо протидії терористичній загрозі — протягом довгого часу можливість виникнення такої загрози видавалася доволі сумнівною. Зараз ми спостерігаємо  зовсім іншу, ба навіть протилежну, картину: по всій території нашої держави відбуваються терористичні акти, а на Сході України проходить Антитерористична операція.

Проте якщо в країні відбувається Антитерористична операція, значить існують певні терористичні угрупування, які здійснюють акти терору: вбивства, захоплення заручників, залякування населення, знищення інфраструктури. Постає питання: а чи визнані офіційно на території України ці угрупування терористичними?

В 2003 році — очевидно, аби не відставати від світової спільноти — Леонід Кучма підписав закон «Про боротьбу з тероризмом». За цим законом терористичною організацією визнається стійке об’єднання трьох і більше осіб, створене з метою здійснення терористичної діяльності, у межах якого здійснено розподіл функцій,  встановлено певні правила поведінки,  обов’язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних  актів.

У відповідності до частини 1 статті 24 Закону «Про боротьбу з тероризмом», існує лише один спосіб визнати певну організацію терористичною — за рішенням суду. Якщо суд прийняв таке рішення по відношенню до організації, яка відповідає за проведення терористичного акту, вона має бути ліквідована, а її майно — конфісковане.

Про жоден такий позов до суду по відношенню до «ДНР» чи «ЛНР» на даний момент невідомо. Тим часом, Генеральна Прокуратура України офіційно заявляла, що вона визнає «ДНP» та «ЛНP» терористичними організаціями. Цікаво, як це можна пояснити з точки зору закону «Про боротьбу з тероризмом», у відповідності до якого визнавати ту або іншу організацію терористичною може, повторимо, лише суд.

Звідси постає проблема офіційної міжнародної позиції щодо «ДНP» та «ЛНP». Очевидно: перш ніж звертатись до інших країн з питанням про визнання цих організацій терористичними, його треба вирішити в межах нашої країни.

Якщо зараз просити Європарламент або інші подібні органи визнати «ДНP» та «ЛНP» терористичними, а осіб, які входять в ці організації – терористами, то це буде дещо суперечити статті 11 Всезагальної декларації прав людини та Європейській конвенції про припинення тероризму  (1977 року). Отже, спочатку треба отримати відповідне рішення українського суду, і вже потім повідомляти про існування терористичних угрупувань міжнародну спільноту.