Префекти не впливатимуть на самостійність місцевих громад

Майбутні префекти не матимуть повноважень жодним чином впливати на рішення органів місцевого самоврядування, їх головна функція — призупиняти антиконституційні рішення на місцях, після чого долю такого рішення буде вирішувати тільки суд.

Як повідомляє прес-служба Мінрегіону, розробники законопроекту про префектів відповіли на критичні зауваження щодо роботи майбутніх префектур.

З реформуванням місцевого самоврядування громада стане собі господарем, оскільки отримає широкі повноваження та ресурси для їх здійснення. «Для чого тоді префекти? Щоб присікати порушення Конституції України та законів і не допускати жодних рухів в бік порушення територіальної цілісності України», — пояснив Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства В’ячеслав Негода. Якщо порівняти важелі впливу сьогоднішніх місцевих адміністрацій та майбутніх префектів, додав В. Негода, то перші мають значно більше повноважень (згідно ст. 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»).

Справа префекта — не допустити прийняття рішень органом місцевого самоврядування, які порушують Конституцію та закони України, а також загрожують безпеці громадян. У цьому випадку префект призупиняє таке рішення, але тільки суд вирішує, порушує воно закон, чи ні. Розпустити місцеву раду за протизаконні дії можна буде лише за висновком Конституційного суду, після чого Президент може направити таке подання до ВР, де будуть вирішувати долю такої ради. Сьогодні ВР України може розпустити місцеву раду та оголосити дострокові вибори до неї без належного висновку Конституційного суду.

Префектів будуть призначати так само, як сьогодні голів місцевих адміністрацій — Президент України за поданням Кабміну, але є суттєва відмінність: призначення префектів буде здійснюватися з відбором кандидатур на конкурсній основі.