Якщо тебе затримали за вчинення адміністративного правопорушення

zatrymannyaІноді в житті обставини складаються таким чином, що навіть найбільш законослухняний громадянин може опинитись у ролі затриманого. Твоя участь у мітингу чи демонстрації, активне вболівання за рідну футбольну команду на стадіоні або відвідування концерту улюбленого рок-гурту може зовсім несподівано призвести до затримання.

Подібним чином може завершитися і гучний сміх у сквері, який наряд патрульних визнає дрібним хуліганством, або повернення у товаристві друзів з бару, що міліціонери розцінять,як «появу в громадському місці в стані алкогольного сп’яніння, що ображає людську мораль». А ще правоохоронці можуть затримати тебе за почуття власної гідності та небажання виконувати їх забаганки, кваліфікувавши твою неготовність до виконання чужої волі як «злісну непокору законним вимогам співробітників міліції». Це все — адміністративні затримання.

Проте неважливо, за що саме тебе затримали, важливо, що робити і як себе поводити в такій нестандартній ситуації. Прислухайся до порад:

 • У жодному разі не тікай і не чини активного фізичного працівникам міліції при затриманні. Обірваний погон опору або ґудзик на сорочці міліціонера — це доказ твоєї злісної непокори, а значить, 15 діб арешту. Крім того, правоохоронець має право застосовувати прийоми рукопашного бою, а іноді спецзасоби та вогнепальну зброю для припинення правопорушення й затримання особи, яка намагається втекти.
 • Вимагай чіткого пояснення, за що саме тебе затримують.
 • Перед тим, як пройти з міліціонером до службового автомобіля, з’ясуй, у який підрозділ тебе везуть.
 • Зроби все можливе для інформування родичів та знайомих про своє затримання. Якщо ти не один, повідом друзям адресу своїх батьків та назву райвідділу міліції, куди тебе мають доставити. Віддай товаришам свій «мобільник» — нехай розшукають у телефонній книжці абонентські номери батьків або просто інформують про затримання по всіх номерах твоїм знайомим. Спробуй умовити міліціонерів дати тобі можливість самому зателефонувати близьким — наголошуй на крайній важливості такого дзвінка тим, «що вийшов із дому на хвилинку в магазин, біля під’їзду шестирічна сестра залишилась, а ключі від квартири в мене».
 • Після прибуття до райвідділу, вимагай зафіксувати в книзі обліку затриманих і доставлених точний час твого затримання, оскільки з нього починається відлік строку твого вимушеного перебування в міліції. Відповідно до статті 263 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративне затримання може тривати не більше 3 годин. Якщо цей термін минув, а тебе звільняти не збираються, — нагадай міліціонерам, що вони порушують законодавство, і вимагай можливості поспілкуватись з їх начальником або черговим відповідальним від керівництва міліції. Зауваж, що якщо тебе зараз же не звільнять, ти будеш вимушений скаржитись у прокуратуру на перевищення максимально можливого терміну твого затримання.
 • Одразу після прибуття до міліції вимагай складання протоколу про своє затримання. У протоколі неодмінно зазначаються дата і час затримання та його підстави. Відповідно до статті 29 Конституції України при складанні протоколу працівник міліції повинен негайно повідомити про твоє затримання родичів, проконтролюй це.
 • Уважно ознайомся зі змістом всіх документів, які тобі пропонують підписати міліціонери. Нікуди не поспішай, потреби в цьому вже немає. Якщо не вважаєш себе винним, зазнач у протоколі (є там така графа — пояснення правопорушника) «з протоколом не згоден, порушення не скоював». Ти маєш право записати до протоколу свої зауваження щодо дій посадових осіб міліції, якщо вважаєш такі дії незаконними. Наприклад: «Про затримання не повідомлені родичі» або «Мені відмовлено у наданні можливості користуватися послугами адвоката». Після написання пояснення, зроби неможливим дописування під ним іншого тексту — перекресли навхрест незаповнені рядки протоколу. Ніколи не підписуй документи із незаповненими графами, не проставленими підписами та датами.
 • Запам’ятай: відповідно до статті 63 Конституції України, ти маєш право взагалі відмовитися підписувати документи, давати будь-які свідчення чи пояснення проти себе. Якщо ти не впевнений у своїй юридичній обізнаності, скористайся цим правом і вимагай дати тобі можливість поспілкуватись з адвокатом.
 • Стаття 29 Конституції України наголошує, що кожному затриманому має бути надано можливість користуватися правовою допомогою захисника з моменту затримання. Ввічливо поясни співробітникам міліції, що ти взагалі відмовляєшся підписувати будь-які документи за відсутності свого адвоката, а самого адвоката тобі БЕЗКОШТОВНО мають надати самі правоохоронці.
 • Не погоджуйся на те, щоби тебе сфотографували та дактилоскопіювали (зняли відбитки пальців). Відповідно до статті 11 Закону України «Про міліцію», правоохоронці можуть проводити ці дії виключно стосовно звинувачуваних у скоєнні злочину, затриманих за підозрою у скоєнні злочину, взятих під варту або підданих адміністративному арешту за рішенням суду. Твоє адміністративне затримання і навіть складений протокол — ще не підстава для залишення в райвідділі своєї «фотки на згадку» і дактилоскопічної картки.
 • Адміністративне затримання супроводжується особистим оглядом. Слід знати, що такий огляд має проводитись особою однієї з тобою статі й у присутності двох понятих цієї ж статі. Про результати особистого огляду складається протокол, до якого заносяться відомості про вилучені в тебе речі. Протокол засвідчується твоїм підписом та підписами понятих.