«Підводні камені» пільг учасникам АТО

Чого чекати від держави тим, хто вже сповна виконав свій «громадський обов’язок»? На папері все, як завжди, виглядає чудово, а от в житті з отриманням пільг можуть виникати проблеми.

Десятки тисяч мобілізованих нині перебувають в зоні бойових дій, щодня ризикуючи власним життям. Їх називають героями і захисниками Вітчизни. Та чи не обмежиться визнання їхнього героїзму з боку держави лише гучними словами? На що сподіватись тим, хто вже не в змозі прикривати собою кордони країни?

Держава пропонує учасникам АТО ряд пільг, які мають допомогти солдатові після повернення з війни. Про їх особливості та значення погодився розказати Юрій Аркадійович Жменяк, член громадської організації «Адвокат захисника Вітчизни».

Однією з пільг є першочергове отримання земельної ділянки. Але це зовсім не означає, що її надання буде миттєвим. Для військовослужбовців лише організовується окрема черга, яка дозволяє випередити інші категорії населення. Подібна ситуація і з наданням бійцям житла. Його отримають насамперед ті особи, яким воно найпотрібніше. Наприклад, велика родина проживає в однокімнатній квартирі, або ж винаймає житло. На папері все виглядає чудово. Проте, якщо врахувати той факт, що сьогодні в Україні будівництво переживає не найкращі часи, то можна здогадатись, що постраждалим на службі доведеться ще довго чекати на покращення своїх побутових умов. Також герої отримають 75% знижку на комунальні послуги. Але і тут є певне уточнення, адже до уваги обов’язково буде братись розмір приміщення. Іншими словами, на триповерховий будинок пільги не поширюються. Також варто знати, що на той час, поки солдат перебуває в зоні бойових дій, йому не можуть нараховуватись відсотки за кредит.

Наступний пункт полягає в тому, що за військовослужбовцем зберігається місце роботи та заробітна плата протягом року. І це стосується не лише державних організацій. Приватні підприємства також мусять притримати робочі місця для мобілізованих. Окрім цього він отримує плату від держави за військову службу. Але цікаво те, що у випадку каліцтва його можуть звільнити через невідповідний для посади стан здоров’я. І це буде законно. Тож якщо солдатові спершу не пощастило на полі бою втратити, скажімо, ногу, то на роботі йому цілком можливо не пощастить вже вдруге.

Звідси випливає інша пільга, яка полягає в безкоштовному протезуванні. Але складність в  тому, що на протезування теж є своя черга, яка може змусити постраждалого ще досить довго чекати на нову руку чи ногу.

Тепер про отримання статусу військовослужбовця. Виявляється, і з цим можуть бути проблеми. Тобто, якщо людина була в самому пеклі війни і отримала кулю в голову, це ще не гарантія того, що вона буде визнана учасником бойових дій. Як повідомляє Юрій Аркадійович, останнім часом почастішали звернення саме з такою проблемою. Люди не можуть довести своєї причетності до захисту кордонів власної держави і потребують допомоги адвоката. То на що варто зважати, коли отримуєш повістку із військкомату? І що робити, коли з пораненого на війні солдата намагаються зробити жертву нещасного випадку?

Труднощі, пов’язані з отриманням статусу учасника бойових дій, виникають в першу чергу через те, що деякі добровольчі батальйони не розцінюються як військові підрозділи. Тому їх члени скоріш за все повинні будуть доводити свою причетність до захисту кордонів України і свої права на отримання пільг. Якщо людина приходить після отримання повістки, вона автоматично зараховується до військовослужбовців. Той, хто прийшов за власним бажанням, мусить написати заяву, яка засвідчуватиме його як добровольця. Тоді з ним укладається контракт. У випадку відсутності цих документів довести свою участь в АТО буде дуже важко і знадобиться допомога юриста.

Також юридична допомога буде доречною тоді, коли сумнівні люди пропонують підписати документ, який засвідчує те, що солдат постраждав випадково і зовсім не на війні. Виявляється, таке теж може бути. Кому це потрібно і навіщо? Наразі невідомо. Але як би там не було, підписувати нічого не потрібно і найближчим часом варто звернутись у відповідні інстанції. Замовчування цієї інформації лиш погіршить ситуацію і допоможе залякати ще когось.

Тож для багатьох бійців війна не закінчується на Сході країни. Вона трансформується у боротьбу за свої права і почесне звання героя. Навряд чи це саме те, чого вони насправді заслуговують.

Анна Мосюженко

Я займаюсь багатьма речами: навчаюсь в університеті, вивчаю мови, викладаю, беру участь у соціальних акціях, та лише можливість писати приносить мені справжнє натхнення і віру в себе.