Отримання статусу учасника бойових дій

Право на статус учасника бойових дій

Станом на сьогодні Україна де-юре  веде антитерористичну операцію на Сході Країни. При цьому воїни часто відчувають проблеми з турботою рідної держави, на захист якої вони стали.

Хоча — слід визнати — за останні шість місяців діюча влада значно підвищила стандарти соціального захисту учасників бойових дій.

Отже, першим і основним моментом є надання учасникам АТО статусу  учасника бойових дій, відповідно до ст. 5 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з’єднань, об’єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час, і відповідно на учасників АТО тепер розповсюджуються всі соціальні привілеї ветеранів бойових дій.

Як свідчить практика найбільша проблема виникає саме з отриманням статусу учасника бойових дій. Тут варто звернути увагу на один важливий момент:

 • Добровольці, які є членами добровільних батальйонів отримують статус учасника бойових дій у тому ж порядку, що і військовослужбовці ЗСУ, так як з моменту легалізації добровільних батальйонів вони є частиною Національної Гвардії, МВС чи ЗСУ. Отже, проблеми з отриманням статусу будуть відчувати ті добровольці, які брали участь у бойових діях до легалізації самих батальйонів. На даний момент це питання ніяк не врегульоване діючим законодавством, але є законопроект, який поки що не розглянутий.

Як отримати статус учасника бойових дій

Рішення про надання статусу учасника бойових приймається Міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій,яка утворюється Державною службою України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Надання статусу учасника бойових дій

 1. Військовослужбовцям та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, особам рядового і начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції.

Підставою для надання статусу учасника бойових дій є:

 • Документи про безпосереднє залучення до виконання завдань, направлення (прибуття) у відрядження, перебування в районах АТО (витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань, за фактами отриманих поранень).
 • Довідка встановленого зразка, яку у місячний строк після завершення особами виконання завдань АТО зобов’язані подати командири (начальники) військових частин або інші керівники установ, закладів до комісій утворених при державних органах, у підпорядкуванні яких були військові частини, інші формування в яких проходили службу чи працювали особи.
 1. Працівникам підприємств, установ та організацій, які залучалися і брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення.

Підставою для надання статусу учасника бойових дій є:

 • документи про безпосереднє залучення до виконання завдань або направлення (прибуття) у відрядження в райони АТО (витяги з наказів, розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань, за фактами отриманих поранень інші документи, що були підставою для направлення у відрядження);
 • довідка встановленого зразка, яку у місячний строк після завершення особами виконання завдань АТО зобов’язані подати керівники підприємств, установ, організацій до міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.

Варто розуміти, що процедура подачі документів для оформлення статусу учасників бойових дій в т.ч. і учасникам добровольчих батальйонів передбачає, що не самі такі особи повинні оббивати «пороги», а командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення зобов’язані подати на розгляд комісій, утворених у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади чи інших державних органах, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, в складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за встановленою формою та документи, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.

Первинний розгляд документів

Первинний розгляд документів, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій здійснюють:

 • Відомчі комісії — стосовно військовослужбовців, працівників МВС, Національної Гвардії. Відомчі комісії вивчають документи і подають їх на розгляд міжвідомчої комісії, а в разі відсутності підстав, які підтверджуються документами, повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання.
 • Міжвідомча комісія — стосовно працівників.

У разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником установи, закладу до відомчої комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, військовослужбовець може самостійно звернутися до відповідної відомчої комісії.

При цьому форма звернення не конкретизується — письмова чи особиста.

У разі неподання керівником підприємства, установи, організації до міжвідомчої комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, працівник може самостійно звернутися безпосередньо до міжвідомчої комісії.

Остаточне рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається міжвідомчою комісією.

Міжвідомча комісія розглядає документи і в разі потреби заслуховує пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків, представників державних органів та приймає в місячний строк з дня надходження документів рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, про що інформує керівників підприємств, установ, організацій та органи соціального захисту населення за місцем реєстрації особи, якій встановлено статус учасника бойових дій.

Відповідно до пункту 2 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302, підставою для надання ветеранам війни передбачених законодавством пільг і компенсацій є відповідне посвідчення, що підтверджує їх статус.

Особам, яким надано статус учасника бойових дій, посвідчення учасника бойових дій і відповідний нагрудний знак видають:

 • Військовослужбовцям — органи Міноборони, МВС, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, ДСНС, ДПтС відповідно.
 • Працівникам — органи соціального захисту населення (соцзабез) за місцем їх реєстрації.

Отже, звертатися треба до:

 • військових частин, інших формувань, в яких Ви проходили службу чи працювали;
 • комісій, утворених у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади чи інших центральних органах;
 • міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (Київ).

Після отримання статусу учасника бойових дій Ви маєте право на цілий ряд пільг. Але про — інших матеріалах розділу.

Довідка про безпосередню участь особи в АТО
Згода на збір та обробку персональних даних
Список військовослужбовців, які брали участь в АТО‏