Очищення від корупціонерів незважаючи на масштаби. Чи буде Одеса у фарватері?

Як відомо корупція поширюється зверху, але боротьбу з нею ефективніше починати з нижніх рівнів. Незважаючи на поширену думку, місцеві чиновники не «рівняються» на корупціонерів вищих рангів, а просто відстоюють власні і, за певну винагороду, чужі інтереси. Масштаб місцевих органів влади дозволяє досить швидко і без зайвого розголосу виявляти таких корупціонерів, усувати їх від роботи і при притягувати до відповідальності. Саме в цьому полягає основна ідея процесу «очищення влади», який був запущений в Україні півтора роки тому.

Одеська область за останній рік стала одним з найбільш напружених регіонів для Служби безпеки України. У ході розслідування терактів і підпільної діяльності диверсійних груп (в наслідок чого СБУ стала однією з головних мішеней терористів в Одесі) СБУ проводила, в тому числі, перевірки чиновників різних рангів часів «режиму Януковича». Деякі зі знайдених ними даних не відносилися до загрози тероризму, але включали ознаки іншої, внутрішньої хвороби української держави. Простіше кажучи, СБУ вдалося відшукати низку неоднозначних фактів щодо корупціонерів, які так чи інакше вирішили зберегти свої посади. Наші джерела в Службі безпеки поділилися з нами інформацією по одному з таких фактів, що мають відношення до начальника управління Пенсійного фонду України в Овідіопольському районі Одеської області, члену Партії Регіонів Віктору Білоциценко.

Віктор Григорович Білоциценко почав державну службу в 1996 році і поступово піднімаючись по кар’єрних сходах в березні 2011 року досяг найвищої щаблі своєї трудової кар’єри. А саме, був призначений на посаду першого заступника Овідіопольської районної адміністрації (з правом підпису документації) і отримав 7 ранг державного службовця. Через два роки, а саме в липні 2013 року Овідіопольським районним судом у складі головуючого судді Кириченко П.Л. було винесено рішення, в якому громадянин Білоциценко В.Г. був визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-7 КУпАП (Порушення вимог щодо повідомлення про конфлікт інтересів).

Конфлікт інтересів виник на ґрунті того, що рідний син героя публікації — Білоциценко Геннадій Вікторович — несподівано виявився головним спеціалістом юридичного відділу Овідіопольської РДА. У нас немає даних про те, чи сприяв батько безпосередньо працевлаштуванню сина, але його участь у матеріальному «заохоченні» була однозначно доведена в ході досудового розслідування. У різні періоди 2012-2013 років виконуючи обов’язки глави Овідіопольської районної адміністрації, Віктор Білоціценко неодноразово переводив сина на більш високі посади ( начальника юридичного відділу) і призначав йому солідні премії. Розглянувши докази суд виніс рішення про адміністративне покарання у вигляді попередження.

Білоциценко В.Г. не визнав свою провину і не став подавати апеляцію на рішення суду. Замість нього це зробила прокуратура Овідіопольського району, яка вважала винесене покарання занадто м’яким. 5 серпня 2013 року апеляційний суд Одеської області задовольнив скаргу і змінив покарання на штраф у розмірі 25 неоподатковуваних податком доходів громадян (що становило близько 14 500 грн або $1800 на момент винесення рішення).

bilotsytsenko-01

Натисніть, щоб збільшити

Невідомо точно, чим саме займався Віктор Білоциценко під час революційних подій зими 2013-2014 років, але на початку 2014 року на ім’я голови Овідіопольської РДА Туриця В.В. прийшов лист з головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про узгодження Білоциценко В.Г. на посаду начальника управління ПФ в Овідіопольському районі. Цю посаду Віктор Білоціценко займає донині. Виникає зрозуміле питання — як схильний до корупційних дій чиновник може зайняти посаду, пов’язану з управлінням фінансами? Хто проводив перевірку його даних і чому не був відзначений факт накладення адміністративного стягнення?

За законом подібну перевірку для чиновників пенсійного фонду повинно проводити Головне управління в Одеській області (що підтверджує офіційна відповідь Овідіопольської районної адміністрації). За роз’ясненнями наші журналісти двічі зверталися до глави управління Олександра Євгеновича Буряченко. На жаль, обидва рази пан Буряченко уникнув відповіді посилаючись на те, що «рішення суду про винесення адміністративного покарання за ст. 172-7 КУпАП головному управлінню не відоме» і «корупційних правопорушень за час роботи в ПФ Овідіопольського району Білоціценко В.Г. не здійснював».

bilotsytsenko-02

Натисніть, щоб збільшити

Досить цікава позиція, з якої випливає що один адміністративна установа зовсім не повинна цікавитися, чим займався чиновник під час роботи в апараті іншого державного органу. І якщо правопорушення не відбувається «перед носом у начальства», то значить цього правопорушення не існує. Чи покриває пан Бурченко недбалість своїх підлеглих? Можливо. Чи покриває він корупційну складову в питанні призначення Білоциценко В.Г. на його нинішню посаду? Також, цілком імовірно.

Правди заради, не можна скидати з рахунків просте бажання швидше «відписатися» від настирливих журналістів — мовляв, що вони можуть знати про ситуацію в Овідіополі. У цьому випадку слід піднімати питання про професійну придатність начальника Головного управління ПФУ в Одеській області, оскільки він не робить висновків з представлених йому доказів. Більше того, пересилає копії документів в Департамент персоналу та адміністративного забезпечення Пенсійного фонду України з проханням «сприяти у вирішенні питання щодо перебування на посаді вищевказаного особи».

bilotsytsenko-03

Натисніть, щоб збільшити

Ще один аспект, який необхідно розглянути — свідоме приховування Віктором Білоциценко покарання за корупційне правопорушення, у тому числі шляхом фальсифікації документів. В Україні за подібні дії передбачена кримінальна відповідальність, яка повинна класифікуватися згідно зі ст. 358, 364, 366 КК України.

Можна з упевненістю говорити, що викладені факти негативно впливають на імідж і репутацію посадових осіб нової формації, а також дискредитують зусилля держави в питанні реформування і очищенні органів влади. Уважно проаналізувавши наявні докази юристи МГО «Міжнародний конгрес захисту прав и свобод людини “Світ”» поінформували про ситуацію, що склалася, главу Овідіопольської РДА, і навіть склали і зареєстрували в прокуратурі Одеської області заяву про кримінальне правопорушення.

Висновок, на який хочеться зверне увагу читача, полягає в тому, що не існує корупції великої і маленької. Вона не може прирівнюватися до запізнення на роботу, зіпсованої кавою клавіатури або ненавмисної помилці в бланку. Чиновник заплямований корупційною діяльністю нехай навіть у незначних масштабах, показує, що і надалі готовий йти на вчинення махінацій заради особистої вигоди — питання тільки в можливостях, які відкриваються згідно його рангу. Такий чиновник втрачає мандат довіри суспільства, на благо якої він працює, і разом з ним повинен автоматично втрачати посаду, оскільки його заробітна плата надходить з кишень платників податків.

Відеосюжет про журналістське розслідування махінацій Віктора Білоциценка ви маєте змогу подивитися тут.