Незаконна забудова: Житловий комплекс «мрії» у Києві хочуть побудувати поруч з ядерним реактором

Забудовник УДБК «Укрбуд» годує мешканців проспекту Науки 42/1 обіцянками про рай на їх землі. Справа в тім, що компанія «Укрбуд» хоче будувати житлово-офісний комплекс з підземною автостоянкою на місці житлового будинку. На сайті компанії навіть розміщено інформацію про те, де і як можна придбати квартири у новому ЖК «Мрія». При цьому, проекту будівництва цього об’єкту ніхто не бачив.

Боротьба з незаконним будівництвом висоток триває на проспекті Науки 42/1 майже 10 років. Почалося все у далекому 2006-му, коли ТОВ «Будконсалтинг-Інвест» рішенням Господарського суду м. Києва від 22.09.2006 отримало в оренду на 10 років земельну ділянку площею понад 1 га.

Вартий уваги момент: до того, як позиватися до суду, забудовникам відмовила в оренді Київрада, а отже у їхній документації щось було не так. Зокрема ТОВ «Будконсалтинг-Інвест» зазначило, що житловий будинок №42/1 є гуртожитком Інституту фізики, який стоїть посеред пустиря, а дослівно — «посеред захаращеної території, на яку звозиться сміття з усього району». Насправді, це житловий будинок, квартири якого — у приватній власності мешканців. А поруч нього не пустир, а занесені у реєстр спортивних об’єктів Голосіївського району спортивний майданчик та футбольне поле, на якому постійно тренуються і проводять змагання дитячі та молодіжні команди Голосієва. До речі, мешканці корпусу №8 (так свої будинки називають місцеві — корпус) власноруч облаштовують дитячі майданчики для своїх дітей, висаджують дерева, проводять соціальні і культурні акції для киян: однією з найяскравіших є творчий фестиваль «Сила Добра».

sport_pole_1 sport_maydanchyk_1 zeleni_nasadzhennya Dit_Maydanchyk_2 Dit_Maydanchyk_3

Але забудовники, охочі вхопити новий шмат землі, не дають дружній громаді пр. Науки жити спокійно. Проти нового року у комунальній газеті «Хрещатик», яка існує за наші податки, надрукували «Заяву про екологічні наслідки діяльності ТОВ «Будконсалтинг-Інвест». За вказаною у заяві адресою (пр. Науки 63) товариство з обмеженою відповідальністю обіцяло відповісти киянам на всі запитання. Проте, мешканці з’ясували, що це звичайнісінький житловий будинок, у якому не було і натяку на таку фірму. І це — не єдина інформація у заяві, яка не відповідає дійсності.

 

dilyanka_zabudovu publikatsiya_Hreshatuk dilyanka_zabyduvy_zhutlovuy_bydunok_1

Наприклад, як у публічній заяві «Будконсалтинг-Інвесту», так і у рекламі на сайті УДБК «Укрбуд», нічого не сказано про те, що по сусідству з їх майбутнім ЖК «Мрія» знаходиться діючий дослідницький реактор ВВР-М — міні-аналог Чорнобильського реактора. А під спортивними майданчиками, які забудовники назвали сміттєзвалищем, проходять інженерні мережі системи охолодження цього реактора, які й забезпечують його життєдіяльність.

У нас склалося враження, що забудовник, в особі голови ради директорів УДБК «Укрбуд» Пелиха Ю.К., дізнався про такого небезпечного «сусіда» на загальних зборах мешканців пр. Науки 42-44, які відбулися 29 січня поточного року за участі депутатів Київради. Звичайно, він запевнив усіх присутніх (а їх було 367) у перенесенні мереж водопостачання охолодження реактора. Далі ще цікавіше, на запитання громади про те, як можна було отримати дозвіл на будівництво у Головному управлінні містобудування архітектури та дизайну міського середовища попередньо не спланувавши і не узгодивши у проекті будівництва перенесення інженерних мереж ядерного реактора, Пелих Ю.К. відповів так: «Якби було небезпечно жити поруч з реактором, тут не будували б житлових будинків».

З приводу цих спірних питань ми вирішили порадитись з фахівцями. Можливі ризики, пов’язані з перенесенням інженерних мереж реактору описав Валерій Шевель, завідувач Служби радіаційної безпеки Інституту ядерних досліджень НАН України.

— Перенесення комунікацій це не так просто, хоча зараз, кажуть, все роблять. Але з точки зору технології це може перервати живлення реактора водою, електроенергією, що спричинить аварію з непередбачуваними наслідками, бо активна зона викиду реактора (у разі аварії) — безконтрольна. Реактор працює цілодобово, і ні в якому разі його роботу не можна зупинити, залишити без живлення, навіть на одну хвилину. Тобто реактор можна лише перепідключити на резервні мережі у робочому стані. Для того щоб перенесення інженерних мереж та комунікацій відбулося безпечно, спочатку мають бути зроблені резервні лінії, а тоді вже перекладатися існуючі. А прокладання нових ліній комунікацій треба погоджувати з усіма землекористувачами, з усіма інстанціями: Держкомземом, Київенергоатомом, Київенерго, Київодоканалом та багатьма іншими. Проект будівництва має пройти екологічні та санітарні експертизи. Звичайно, треба враховувати особливості цих мереж, їх не можна перекладати за загальнобудівельними нормами. Тільки у такому випадку це буде безпечно.

Для мешканців майбутньої новобудови і всього району є ще одна загроза, яку може спричинити «сусідство» ядерного реактора — позанормове іонізуюче опромінення. Про те, що може його спричинити, розповів Олександр Кучмагра, керівник відділу вимірювально-діагностичних систем Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України.

— Радіус зони спостереження від положення ядерного реактора становить 3 км. Це говорить про те, що у цій зоні у випадку проектних, або не доведи Господи, запроектних аварій, буде підвищене опромінення людей, які проживають у цій зоні. Труби циклотрона та спецвентиляції (їх видно з спортивних майданчиків) викидають у повітря, у навколишнє середовище радіоактивні аерозолі, працюючи у штатному режимі. Це описано у звіті по аналізу безпеки, і ці викиди не перевищують встановлених норм, які визначені такими документами як: «Основні санітарні правила забезпечення радіаційної безпеки України», «Норми радіаційної безпеки України», вони розроблені на базі двох законів: «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» і «Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання». Але достеменно не відомо, яка буде концентрація цих аерозолів на 10-25 поверхах. У зоні спостереження не випадково будували двоповерхові будинки, проводилися розрахунки, вимірювання, щоб у разі виникнення проектних аварій, убезпечити мешканців від опромінення. Яким опромінення буде на 20 поверсі велике питання, відповідь на яке можна знайти тільки після ретельних досліджень.

Ще декілька слів щодо «прозорості» дій забудовника. Невідомо, за яким законом земельна ділянка, що орендована ТОВ «Будконсалтинг-Інвест», використовується корпорацією «Укрбуд», але довіри до цієї будівельної компанії у мешканців вже немає. Голова ради директорів компанії «Укрбуд», Пелих Ю.К., запропонував все почати з нуля, з чистої сторінки. Цією сторінкою виявилася фальшивка — «Договір про наміри», у якому стороною номер 1 виступає не «Укрбуд», а ТОВ «Будівельні мережі». Можливо, нова назва виникла через можливі наміри забудовника оголосити «Укрбуд» банкротом, таким чином відмовившись від усіх взятих на себе забов’язаннь.

Так це було у київській школі №130, що по вулиці Червоноармійській 128, де на прилеглій до школи території побудували житловий будинок, а взяті зобов’язання щодо зведення спортивного комплексу з басейном славнозвісна компанія «Укрбуд» не виконала — мовляв, не ми обіцяли, і замість басейну спорудила автостоянку.

Дії забудовника також погіршать соціальні умови життя усього Голосіївського району.

«У мікрорайоні відведено понад десять ділянок під житлову багатоповерхову забудову. В усіх проектах зазначається: «функціонування об’єкту не створить погіршення умов проживання населення» та «об’єкт знаходиться на території з розвиненою інфраструктурою». Під розвиненою інфраструктурою ми маємо на ділянці довжиною понад 6 км вздовж пр. Науки дві старі школи і один дитячий садок. Декілька продовольчих магазинів. Школи і садочок переповнені. А кількість жителів на території планується збільшити втричі. Жоден забудовник не планує будівництво шкіл та дошкільних закладів, спортивних майданчиків загального користування, навпаки планується знести єдині діючі у мікрорайоні повно розмірні спортивні майданчики з вільним доступом», — пояснив Сергій Петренко, голова ініціативної групи мешканців.

Громада пр. Науки 42/1 прагнула розпорядитися землею інакше, аніж зводити багатоповерхівки в історичному районі столиці. Мешканці зверталися до місцевих органів влади з запитами про комплексну реконструкцію містечка ще з 2003 року.

Мешкнанка корпусу №8 (на місці якого хочуть спорудити багатоповерхівку) Ганна Іванівна каже: «Проспект Науки 42/1 — мікрорайон з шістнадцяти 2-5 поверхових житлових будинків забудови 1949-1963 рр. Ці будинки були створені для співробітників Національної Академії наук України. Тут і нині проживає дуже багато родин науковців прилеглих науково-дослідних інститутів. Я, наприклад, проживаю за цією адресою впродовж 50 років. Забудовник діє протиправно і неінтелігентно, він не реагує на прохання громади. Своїми діями (незаконною орендою землі та бажанням швидкої наживи) він унеможливив реконструкцію нашого містечка. Ще у 2005 році Голосіївською райадміністрацією було проведено комплексне обстеження будівель нашого мікрорайону. За результатами обстеження мікрорайон визначили таким, що потребує реконструкції.

Але КМДА листом від 04.10. 2007 р. № 008-712 за підписом першого заступника Голови А.Голубченко повідомила: «у зв’язку з тим, що рішенням Господарського суду м. Києва зобов’язано ГУ земельних ресурсів КМДА передати земельну ділянку по пр. Науки 42-а в оренду під забудову ТОВ «Будконсалтинг-Інвест», роботи з проектування реконструкції кварталу призупинено».

Громада пр. Науки 42/1 не полишає надій перемогти забудовника. За 9 років боротьби було написано сотні звернень, листів та прохань до всіх можливих інстанцій та інституцій. Генпрокуратура вирішенням питання не займається та дає мешканцям лише технічні відписки. Проти Нового року громада пр. Науки 42/1 зібрала 1100 підписів під проектом рішення Київради про розірвання договору оренди земельної ділянки ТОВ «Будконсалтинг-Інвестом» й домоглася того, що екологічна та земельна комісія Київради таки розглядають можливість розірвання договору. Не зважаючи на суттєву підтримку зі сторони депутата цього округу Найдьонова О.В., вирішення питання затягується.

І поки триває розгляд ситуації депутатами на Хрещатику, у Голосієво на проспекті Науки йде запекла боротьба. Забудовник активізувався. У січні з’явилися «тітушки», яких забудовник називає охороною. Як нам сказали, їх найняли на 3 місяці. На фото мешканці спілкуються з представником «Укрбуду» Сергієм Григоровичем. Жодних документів він їм не показав, аргументував це тим, що «у мешканців неконструктивна позиція». Лише виклик міліції допоміг відбити цю спробу захопити територію. Відповідні матеріали знаходяться у Голосіївському РОВД.

 

predstavnuku_zabudovnuka

militsiya

Тепер мешканці постійно чергують, аби захистити свій двір від захоплення людьми забудовника. Довелося навіть барикадуватись.

meshkantsy_na_barukadah_1 meshkantsy_na_barukadah_2

Не оминула своєю увагою громада і приміщення Київради. Якщо на запити, листи і звернення відповідають технічними відписками, варто прийти до можновладців особисто.

«Я вийшов сюди, тому що я категорично проти безсистемної забудови у місті. Київ не може рости до нескінченних розмірів тільки тому, що будівельним фірмам потрібен прибуток. Ними рухає комерційний інтерес, і вони, не зважаючи на бажання людей, реалізують його. Але так далі продовжуватися не може, все повинно відбуватися з врахуванням думки людей, які живуть у цих районах», каже Ігор Шевченко, співробітник Інституту біоорганічної хімії НАН України, мешканець пр. Науки.

piket_bilya_Kyivradu

Протистояння і тверда позиція мешканців принесли свої плоди. На загальних зборах від 29.01.2015 р., які були проведені за ініціативи депутата Київради Найдьонова О.В., мешканцями пр. Науки 42/1 було одностайно (367 голосів) проголосовано за недовіру компанії «Укрбуд» та ухвалено рішення про звернення до Київської міської Ради з клопотанням розірвати Договір оренди з ТОВ «Будконсалтинг-Інвест» земельної ділянки за адресою пр. Науки 42-а, та створити у зеленій зоні зазначеної ділянки сквер спортивно-оздоровчого напрямку.

Наступного дня робоча група земельної та екологічної комісій виїхала на місце для вивчення зазначеного питання з мешканцями. Але Київраді однієї комісії замало. Хоча позиція громади одностайна і безапеляційна, депутати все одно створюють комісію за комісією: складається враження, що мета цього процесу — не вирішення питання про незаконну оренду землі, а виснаження мешканців нескінченними бюрократичними процедурами.

У приватних розмовах, після чергових засідань профільних комісій, депутати запевняють мешканців, що без їх згоди жодні будівельні роботи не почнуться. А поки кожен щодня їде з роботи додому у передчутті чергового штурму зі сторони забудовника.

 

Валентина Коцюба

Валентина Коцюба, журналіст, відеограф, працюю в телестудії «АстудіЯ» Київського університету імені Бориса Грінченка.

  • Valentine Kotsuba

    Панове, підтримайте нас у боротьбі за нашу землю і майбутнє наших родин! Ми проти незаконної забудови! Для того, щоб здійснилася наша мрія (а у нас вже є ідеї цікавих і корисних соціальних програм для розвитку мікрорайону і району) – нам треба зупинити шахрайський “Укрбуд” і не дозволити їм спорудити на нашій території ЖК “Мрія”! Дякуємо Вам!
    ‪#‎незаконна_забудова‬ ‪#‎Голосієво‬ ‪#‎Проспект_Науки‬ ‪#‎Київ‬ ‪#‎Укрбуд‬‪#‎КМДА‬ ‪#‎громада‬