Нехитрі земельні маніпуляції в Одеській області

Випадок корупції, що стався в Овідіопольському районі може здатися незначним в масштабах країни, хтось, можливо, визнає його негідним уваги. Але це черговий показовий приклад того, як в рамках середньостатистичного українського населеного пункту чиновники фактично мають безмежну владу, особливо, в земельних питаннях. І дійсно, краще бути першим у селі, ніж другим у Римі — в Римі дюжину гектарів «відкусити» набагато складніше і небезпечніше.

Серед основних реформаторських тез Президент України Петра Порошенка в останні кілька місяців особливо виділяється передача більшої кількості повноважень в регіони. Якщо винести за дужки неоднозначно сприйняті в суспільстві наслідки децентралізації для Донбасу, то в цілому цей крок лежить в правильному руслі реформ управління державою, де тактичні рішення передаються в руки місцевих громад. Також, Президент бачить «значне зниження рівня корупції та бюрократії на місцях». Очевидно, що ці два процеси повинні бути пов’язані — великі повноваження місцевого самоврядування при високому рівні корупції можуть в лічені місяці потопити реформу. Достовірно невідомо на яких даних будує свої висновки Президент України, тому що сигнали з різних куточків України поки, на жаль, не підтверджують його оптимізм. Нам вдалося розібратися один з останніх подібних випадків корупції на місцевому рівні, який стався в селі Новоградківка Овідіопольського району Одеської області.

У розпорядження МГО «Міжнародний конгрес захисту прав і свобод людини “Світ”» потрапила інформація про неодноразові і систематичні порушення закону і факти прояву корупції чотирьох депутатів Новоградківскої сільської ради. На основі цієї інформації було проведено журналістське розслідування і складено заяву на ім’я прокурора Одеської області Давида Сакварелідзе. У заяві йдеться, що дії Гайдучика Василя Степановича, Сало Віктора Богдановича, Чеботарь Зінаїди Михайлівни і Данилова Івана Юхимовича мають ознаки правопорушень за ст. 5 та ст. 14 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції» та ведуть до кримінальної відповідальності. Зловживання, як це часто буває в подібних випадках, торкнулися земельних питань.

З документів, які додаються до заяви, випливає, що в період з 2008-го по 2013-ий рік, зазначені люди сприяли прийняттю «позитивних рішень» щодо виділення землі ряду громадян. Громадяни в чиїх інтересах здійснювався перерозподіл землі, за дивним збігом обставин, буди близькими родичами депутатів. Загалом під підозрою про незаконне виділення знаходяться без малого 12 га землі — дрібниця в масштабах найбільшої області України, але значна ділянка для населеного пункту з населенням менше 2000 чоловік і територією 1,6 км2.

По правді, використаний спосіб виділення землі не можна назвати хитромудрим, більшість корупційних дій виконувалися навіть без застосування підставних фізичних або юридичних осіб. Будучи депутатами Новоградківської сільради і за сумісництвом членами земельної комісії (що підтверджує відповідь на запит від 16 вересня 2015 року за підписом в.о. голови сільради Крупельницької Л.В.) зазначені вище громадяни винесли ряд рішень на користь осіб, які зі зникаюче-малим ступенем ймовірності можуть бути їх тезками і однофамільцями.

Натисніть, щоб збільшити

Натисніть, щоб збільшити

І ще один документ:

Натисніть, щоб збільшити

Натисніть, щоб збільшити

Так, наприклад, земельна комісія у складі Сало В.Б. (голова земельної комісії), Данилова І.Ю. (секретар земельної комісії), Гайдучика В.С. і Чеботарь З.М. 15 травня 2012 року виносить рішення про безоплатне виділенні Сало Яні Вікторівні земельної ділянки 0,2 га для будівництва та обслуговування житлового будинку або господарської споруди. Враховуючи збіг в по-батькові, можна припустити, що Сало Яна Вікторівна є донькою голови земельної комісії.

 

Натисніть, щоб збільшити

Натисніть, щоб збільшити

Крім даного прикладу, в різний час комісія на чолі з Сало В.Б. виділила 0,15 га — Сало А.В., 0,2 га — Сало О.Б., а також 2 і 0,25 га — Сало В.Б. В останньому випадку, Віктор Борисович Сало очевидно не захотів зайвої бюрократичної тяганини і не залучаючи родичів, виділив землю безпосередньо собі. Без перебільшення, дуже прогресивний спосіб отримання земельних ділянок для особистої або комерційної діяльності. На жаль, він недоступний більшості громадян, які не займають керівні посади в земельних комісіях, і відповідно до законодавства України — є незаконним.

У нашій редакції знаходяться копії й інших документів, що підтверджують зловживання службовим становищем. Так, 15 травні 2012 року (цей день став одним їх найбільш плідних для чиновників Новоградківської сільради, адже було прийнято 12 «позитивних рішень») Крупельницький Олександр Савич безкоштовно отримав у користування 0,15 га. Згідно із нашими даними Крупельницький О.В. є зятем члена земельної комісії Гайдучик В.С. і чоловіком Крупельницької Л.В. — доньки Гайдучика В.С. До речі, остання також є депутатом Новоградківської сільради і отримала свого часу з використанням описаної вище «схеми» 2 га землі. Вона ж на даний момент є в.о. голови сільради, у той час як безпосередній голова Балденков Г.В. (чия віза стоїть під більшістю земельних документів), за наявною у нас інформацією втік з країни близько року тому. Останній раз його паспорт був зареєстрований в московському аеропорту Шереметьєво.

 

Натисніть, щоб збільшити

Натисніть, щоб збільшити

Інша неоднозначне рішення датоване 8 квітня 2013 року, коли приватне підприємство «Едем-Н» отримало в оренду на 49 років земельну ділянку 0,28 га під забудову. Директором ПП «Едем-Н» є Данилов Іван Юхимович — секретар земельної комісії Новоградківської сільради. Дану інформацію легко перевірити через Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України.

Спрямовані в прокуратуру докази, вказують на те, що громадяни Сало В.Б., Данилов І.Ю., Гайдучик В.С. і Чеботарь З.М. згідно Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції» без сумніву є суб’єктами відповідальності за корупційні правопорушення. Кримінальна відповідальність за ст. 364 (Зловживання владою або службовим становищем) та ст. 191 (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) Кримінального Кодексу України передбачає аж до 8 років позбавлення волі, якщо буде доведено привласнення майна за попередньою змовою групою осіб. Однак правову оцінку діяльності Новоградківської сільради повинні дати компетентні органи. Не виключено, що в ході досудового розслідування відкриються й інші факти корупції, характерні для даних питань — наприклад, встановлені «тарифи» за винесення «правильних» земельних рішень для пересічних громадян і підприємців.

На початку публікації, було зроблена ремарка, що, можливо, деякі люди вважатимуть даний факт зловживання дрібним, не вартим скільки-небудь гідного уваги. Хотілося б висловити сподівання, що цими людьми не будуть співробітники прокуратури Одеської області. Зміна керівництва області та цього інституту зокрема дозволяє зі стриманими оптимізмом очікувати розвитку ситуації. Тим більше, що розгляд подібних випадків може стати фундаментом антикорупційних реформ. Систематичне протидія корупціонерам-чиновникам починаючи з рівня сільрад з подальшими судовими процесами серед іншого сформує правильний сигнал світовій спільноті. Особливо на тлі тіні, що падає на Генеральну прокуратуру України яку це співтовариство в особі посла США в Україні Джеффрі Пайєта нещодавно звинуватило у «відритому і агресивному зриві реформ».