Дивні пріоритети Генеральної прокуратури

Як нещодавно повідомив сайт Генеральної прокуратури України, Головною військовою прокуратурою оголошено підозру Герою України, колишньому керівнику ДК «Укрспецекспорт», який, на думку прокуратури, за одним з епізодів злочинної діяльності вчинив заволодіння грошовими коштами державного концерну в сумі $7,4 млн.

Зі інформацією все того ж сайту, 29 січня цього року слідчий суддя Печерського райсуду міста Києва надав дозвіл для його затримання та приводу до суду для розгляду питання про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою.

Також за клопотанням слідчого судом накладено арешт на майно підозрюваного — грошові кошти у сумі $10 млн в одному з українських банків та 2 автомобілі «Range Rover» загальною вартістю понад ₴2 млн.

На перший погляд це рішення виглядає цілком логічним, адже мало хто сумнівається, що за часів правління Януковича розвалили не лише армію, а й інші інститути, які мають відношення до оборони нашої держави. Мабуть, не все добре було і в «Укрспецекспорті» (державній компанії, яка має монопольне право здійснювати експорт та імпорт продукції, послуг військового і подвійного призначення).

Подив викликає лише одна деталь: з якихось причин у прес-релізі ГПУ посадовця жодного разу не називають на ім’я та прізвище, використовуючи лише слова «колишній керівник ДК “Укрспецекспорт”» — у читача формується повне враження, що мова йде про когось з колишньої команди Януковича. Втім, як повідомляє «Українська правда», насправді справу порушено проти Сергія Бондарчука — посадовця, який очолював «Укрспецекспорт» за часів президента Ющенка. Чомусь саме він, а не хто-небудь з наступних керівників державної компанії викликав до себе інтерес Генеральної прокуратури.

Про пана Бондарчука нам відомо декілька цікавих фактів. Сергій Васильович Бондарчук був одним з активних учасників помаранчевої революції, саме після перемоги Ющенко на виборах Сергій Бондарчук очолив ДК «Укрспецекспорт». Одним з останніх указів Віктора Андрійовича Сергію Бондарчуку було присвоєно звання Герой України «за визначні особисті заслуги перед Українською державою у розвитку військово-технічного співробітництва, піднесення міжнародного авторитету України, багаторічну плідну працю генеральному директору Державної компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення».

Втім, звання героя України — не найцікавіша нагорода, яку має Сергій Бондарчук. 5 листопада 2013 року «за величезний внесок у справу підвищення обороноздатності та захист незалежності і суверенітету Грузії» Президент Грузі Михаїл Саакашвілі  нагородив Сергія Бондарчука орденом «Вахтанґ Ґорґасалі» I ступеня. Нагадаємо, що у серпні 2008 року, під час російсько-грузинської війни, на адресу «Укрспецекспорту» зі сторони проросійських сил звучали звинувачення у незаконних поставках зброї офіційному Тбілісі. Як сказав сам Сергій Бондарчук в інтерв’ю для порталу ЛІГА.net, він і досі залишається персоною нон-грата на території РФ. З того самого інтерв’ю можна бачити, що наприкінці 2013 року пан Бондарчук виступав за пришвидшення європейської інтеграції нашої країни.

З огляду на вищесказане постає питання — чому саме пан Бондарчук став об’єктом уваги Генеральної прокуратури? Можливо, у ГПУ є якісь питання до наступних очільників ДК «Укрспецекспорт», які керували компанією за часів Януковича? Неймовірно цікаво, якою логікою керується прокуратура, переслідуючи людей, яким заборонено в’їжджати до Російської Федерації і ігноруючи тих, хто на початку року поспіхом туди втік.

Продовження цієї історії читайте у нашому матеріалі «Старі питання до нового генпрокурора»

Алішер Рустамов

Журналіст, оглядач, громадській активіст.