Чи фінансуватиме Кремль вивчення української мови?

Вчора у твіттері з’явився цікавий хештеґ — #UkrTweDay. Учасники нового флешмобу закликають українських користувачів цієї мережі протягом дня писати твіти виключно державною мову. Втім, цього разу мета акції значно цікавіша, ніж просто популяризація української мови.

Як всім відомо, у Російській Федерації існують спеціальні структури, задачею яких є створення видимості широкої народної підтримки офіційної лінії Кремля в інтернеті. Зокрема, статус мема вже давно отримали так звані «п’ятнадцятирублеві коментатори» — люди які за невеликий гонорар (конкретна сума винагороди за коментар може коливатися) пишуть пропутінські коментарі до популярних статей та блоґів.

Задля справедливості треба визнати: подібні структури є й в Україні, проте вони функціонують не під керівництвом держави, а на суто комерційній основі (можливо, Міністерство Магії замість створення інформаційних військ могло б просто провести тендер).

Російські платні коментатори активно діють не тільки на просторах рунету — сліди їхньої діяльності легко знайти у соціальних мережах, на популярних українських сайтах та й навіть на сайтах іноземних видань; про проблему російських тролів та заходи по боротьбі з ними вже писали такі видання як британська газета Guardian або німецька Die Welt. Це й не дивно, адже — треба визнати це — багато хто в РФ володіє поширеними європейськими мовами на рівні, достатньому для коментування статей. Впевнений — за написання іншомовних коментарів тролі отримують додаткове матеріальне заохочення.

Проте, як нам відомо, росіяни, що відносяться до категорії потенційних платних коментаторів, точно не знають однієї європейської мови, а саме — української. Й справді, на їхній погляд вивчати українську мову немає жодного сенсу. Саме цей факт і покладено в основу флешмобу #UkrTweDay.

Більш-менш всі українці, якою б мовою вони не спілкувалися у повсякденному житті, володіють українською на досить високому рівні. Отже, використання української мови у соціальних мережах або для написання коментарів є чудовим маркером, за допомогою якого можна визначити, що автор повідомлення, скоріше за все, не є платним коментатором з РФ. На цю обставину і звернули увагу учасники флешмобу.

Звісно, можна припустити, що заради Путіна, «русского мира» та боротьби з «бендерівцями» російські тролі вивчать українську мову, що зробить вищевказаний маркер неефективним. Втім, так буде навіть смішніше — це, мабуть, буде першим в світі прикладом мовної та культурної експансії, досягнутої за рахунок суперечок в «каментах». Крім того, сама ідея, що Кремль фінансуватиме масове вивчення української мови росіянами викликає у мене посмішку.

Іван Спасокукоцький

Видатний журналіст, лауреат премій, активний учасник, член делегацій. Маю такий склад розуму, що хоч сторожа наймай.